okulary progresywne

Czas na okulary progresywne?

W okolicach 40 r.ż. większość z nas zaczyna zauważać pogorszenie widzenia z bliska. Pojawiają się kłopoty z czytaniem, pisaniem, nawlekaniem igły. Jest to objaw naturalnego procesu pogarszania się akomodacji zwanego starczowzrocznością lub prezbyopią. Osoby zmagające się z tym problemem często określają go mianem „choroby długich rąk” – obraz widziany z bliska jest zamazany, wymusza to odsunięcie oglądanego przedmiotu znacznie dalej od oczu. Rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiedniej korekcji okularowej.

Najwygodniejszym sposobem jest zastosowanie szkieł progresywnych. Górna część w nich jest zaprojektowana do patrzenia w dal, umożliwia poruszanie się, prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji. Środkowy segment jest przeznaczony do odległości tzw. pośrednich, czyli komputera, deski rozdzielczej w samochodzie. Najniższa część pozwala na wyraźne widzenie z bliska, ułatwia czytanie, pisanie itp. Ponieważ poszczególne części płynnie się zmieniają, możemy dobrze widzieć na wszystkie odległości. Eliminuje to konieczność używania kilku par okularów dostosowanych do różnych czynności, a co za ty idzie „żonglowanie” nimi w codziennych sytuacjach.

Starczowzroczność nie jest chorobą. Wcześniej czy później dotknie każdego z nas. Warto więc wiedzieć, jak ułatwić sobie radzenie w tej sytuacji.

Prezbiopii czyli starczowzroczności nie można zapobiec, ale można bardzo ułatwić sobie funkcjonowanie stosując szkła progresywne. Te najnowszej generacji są wyjątkowo lekkie, odporne na uszkodzenia, doskonale odwzorowują rzeczywisty obraz.

oko

Zapewne w świadomości wielu z Państwa funkcjonuje określenie „szkła” do opisania soczewki okularowej. Coraz rzadziej faktycznie jest to szkło, a coraz częściej specjalne materiały organiczne pospolicie określane plastikami.

Aby zapewnić idealne odwzorowanie obrazu powstającego po przejściu przez okulary, firmy optyczne opracowują nowoczesne materiały. Są one lekkie, bezpieczne w noszeniu, a dzięki specjalnym powłokom uszlachetniającym wytrzymałe na zarysowania, łatwe w czyszczeniu i niezwykle przejrzyste.

Wyjątkowym materiałem optycznym jest Trivex (PNX). Jest on niezmiernie wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, dlatego polecany jest osobom aktywnym. Dzięki swoim właściwościom jest też zalecany do montażu w oprawach tzw. niepełnych np. z żyłką, wkrętami. Lekkość i wytrzymałość idą w parze z bardzo dobrymi parametrami optycznymi.

Nie byłoby okularów progresywnych bez zaawansowanych konstrukcji, które na przestrzeni lat bardzo się zmieniły. Pierwsze generacje progresów nie gwarantowały idealnego widzenia, a przenoszenie wzroku między dalą a bliżą nie było komfortowe. Obraz sprawiał wrażenie pływania, zniekształcenia, zwłaszcza podczas poruszania się. Obecnie wszystkie soczewki progresywne dają dobry komfort podczas codziennego użytkowania i swobodę ostrego widzenia na każdą odległość.

Wyjątkowo zaawansowane konstrukcje indywidualne pozwalają stworzyć soczewki dopasowane do klienta, jego wzroku, opraw, które wybrał, stylu życia. Daje to niesamowity komfort użytkowania oraz łatwą adaptację do okularów progresywnych.

Okulary progresywne to najbardziej zaawansowany projekt optyczny. Dlaczego nie wykorzystać jego zalet w codziennym życiu?