Ortoptyka – badanie ortoptyczne i terapia ortoptyczna
Badanie ortoptyczne pozwala uzyskać wiele informacji o funkcjonowaniu układu wzrokowego. Ortoptyści sprawdzają ustawienie oczu, ruchomość, konwergencję, akomodację i stan widzenia obuocznego. Wszystkie te czynniki wpływają na sprawność i komfort widzenia.
Diagnostyka ortoptyczna w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi
W naszym gabinecie ortoptycznym przeprowadzamy dokładną diagnostykę, zwłaszcza u dzieci i młodzieży z podejrzeniem dysleksji. Współpracujemy z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, bierzemy też czynny udział w pracach Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
Badanie w gabinecie ortoptycznym polega na sprawdzeniu funkcjonowania gałek ocznych:
- badanie komputerowe wzroku
- badanie ostrości wzroku do dali i do bliży
- badanie ruchomości gałek ocznych
- badanie zeza ukrytego
- badanie zeza jawnego
- badanie zeza porażennego
- badanie wrodzonych zaburzeń narządu ruchu gałki ocznej
- badanie akomodacji – nastawności oka na widzenie przedmiotów znajdujących się w różnej odległości
- badanie konwergencji – ruch obu gałek ocznych potrzebny do patrzenia na przedmioty w różnej odległości
- badanie widzenia stereoskopowego – widzenia przestrzennego
Badania ortoptyczne przeprowadzane są również u osób dorosłych
z zaburzeniami widzenia obuocznego oraz z coraz częściej spotykanymi problemami akomodacji i konwergencji. Diagnostyka może też obejmować dobór szkieł pryzmatycznych, wspomagających obuoczne pojedyncze widzenie.
Kiedy warto udać się na badanie ortoptyczne?
Badanie ortoptyczne u dzieci powinno być wykonane nie później niż przed ukończeniem 3. roku życia, a następnie powtarzane co 3 lata. Jeśli jednak występują niepokojące objawy, z wizytą w gabinecie ortoptycznym nie należy zwlekać. Jeśli u dziecka obserwuje się:
- częste pocieranie oczu
- nienaturalne przybliżanie się do ekranu telewizora lub przybliżanie monitorów
- przymykanie jednego oka
- mrużenie oczu
- przybliżanie przedmiotów blisko oczu
- przechylanie głowy na bok
- brak ruchu oka
- brak koncentracji
- bóle głowy
- trudności w rysowaniu, malowaniu oraz niechęć do rysunku
- przestawianie liter i cyfr
- pismo lustrzane
- światłowstręt
- zezowanie
lub inne nietypowe reakcje oczu na ruch i światło, jak najprędzej należy zgłosić się z dzieckiem na badanie ortoptyczne.
Badania ortoptyczne przeprowadzane są również u osób dorosłych
z zaburzeniami widzenia obuocznego oraz z coraz częściej spotykanymi problemami akomodacji i konwergencji. Diagnostyka obejmuje również dobór szkieł pryzmatycznych, wspomagających obuoczne pojedyncze widzenie. Dorośli powinni badać wzrok co trzy lata. Profilaktyczne badanie ortoptyczne jest szczególnie ważne, gdy w rodzinie występuje zez i niedowidzenie.
Ortoptyka – terapia ortoptyczna dla dzieci i dorosłych
W gabinecie prowadzimy też terapię ortoptyczną, stosowaną przy niedowidzeniu, zezie, zaburzeniach konwergencji i akomodacji. Ćwiczenia ortoptyczne
i pleoptyczne skierowane są głównie do dzieci, ale w uzasadnionych przypadkach mogą być także prowadzone u osób dorosłych. U niektórych pacjentów terapia ortoptyczna oddala konieczność operacji, a nawet całkowicie ją wyklucza. Z kolei u innych osób terapia ortoptyczna to skuteczna forma przed- i pooperacyjnej rehabilitacji narządu wzroku.
Nasz gabinet posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego im. prof. Krystyny Krzystkowej. Daje to gwarancję najwyższej jakości badań, terapii oraz nieustannego podnoszenia kwalifikacji naszych ortoptystek.