Optometrysta – kto to jest i czym się zajmuje?

Optometrysta to specjalista zajmujący się zdrowiem i korekcją wzroku. To właśnie on diagnozuje, czy problemy z widzeniem wynikają z trwałej wady wzroku, czy z okresowych zaburzeń funkcjonalnych układu wzrokowego. Po ustaleniu przyczyny optometrysta może albo zalecić badanemu noszenie akcesorium korygującego wzrok: okularów bądź soczewek, albo podjąć rehabilitację wzroku – rozpisać ćwiczenia usprawniające widzenie.

Czym się różni optometrysta od okulisty?

Optometrysta specjalizuje się w badaniu refrakcji i doborze korekcji okularowej. Podejmuje się także rehabilitacji wzroku i ortoptycznej terapii widzenia (przy czym terapia ćwiczeniowa jest domeną innego specjalisty: ortoptysty). Weryfikuje poprawność przesyłania informacji wzrokowej pomiędzy okiem a mózgiem. Może pomóc m.in. osobie z krótko- lub dalekowzrocznością, astygmatyzmem, zezem, problemami z widzeniem obuocznym. Rozpisze badanemu ćwiczenia odpowiednie do jego rodzaju zaburzenia wzroku i poprowadzi proces rehabilitacyjny. Jeżeli trzeba, dobierze właściwe okulary, soczewki, uszlachetnienia i filtry barwne, aby poprawić jakość widzenia pacjenta.

Z kolei okulista to lekarz, który weryfikuje również choroby oczu. Jego wiedza jest obszerniejsza od wiedzy optometrysty, co z jednej strony daje szersze spojrzenie na narząd wzroku, z drugiej nie pogłębia dziedziny. Okulista, przeciwnie do optometrysty, może diagnozować i leczyć choroby takie jak jaskra, zaćma, schorzenia siatkówki czy rogówki. Ma też uprawnienia do przeprowadzenia zabiegu.

Optometrysta a optyk

Optyk to specjalista zajmujący się bezpośrednio wybieraniem, wykonywaniem i naprawianiem okularów i soczewek kontaktowych. Postępuje zgodnie z informacjami zapisanymi na recepcie przez lekarza okulistę bądź zaleceniami optometrysty. Optyk pomoże Ci dobrać oprawki do kształtu twarzy, koloru włosów, wieku. Samodzielnie nie wykonuje żadnych badań ani nie ma uprawnień, by postawić diagnozę odnośnie choroby oczu bądź wady wzroku.

Wszelkie wady widzenia diagnozuje optometrysta, a optyk jedynie postępuje zgodnie z jego – lub okulisty – instrukcją. Można więc powiedzieć, że okulista bada oczy i wzrok oraz leczy lub dobiera okulary/soczewki, optometrysta bada wzrok, dobiera okulary/soczewki i prowadzi rehabilitację, a optyk tworzy i naprawia okulary/soczewki według zaleceń poprzednich dwóch specjalistów. Warto też pamiętać o ortoptyście , który specjalizuje się rehabilitacji konkretnych zaburzeń wzrokowych.

Optometrysta w Łodzi

Do optometrysty warto udać się nie tylko po zauważeniu, że wzrok uległ pogorszeniu. Jest to taki specjalista, do którego chodzi się także profilaktycznie. Szczególnie w erze powszechnej pracy komputerowej i spędzania wolnego czasu przed ekranem laptopa, telewizora, tabletu, smartfona. Problemy ze wzrokiem, które najczęściej się odnotowuje, nie potrzebują leczenia okulisty, a jedynie łagodnej korekcji, np. za pomocą okularów korekcyjnych. Właśnie to zapewni Ci nasz optometrysta z Łodzi. Zapraszamy!