Okulary progresywne – co to jest i jak działa?
Ukończyłeś czterdzieści lat i zauważasz zmiany w sposobie funkcjonowania Twojego organizmu, również w kwestii widzenia? Dobrze widzisz przedmioty z daleka, ale masz problemy z dostrzeganiem rzeczy znajdujących się blisko, co utrudnia Ci m.in. czytanie książek lub korzystanie z telefonu? Koniecznie przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy, co to jest prezbiopia, a także podpowiadamy, jak sobie z nią radzić. Dowiesz się, co to są okulary progresywne i jakie mają cechy. Jeżeli będziesz potrzebował więcej informacji lub wsparcia w doborze szkieł progresywnych, skontaktuj się z nami – Ośrodkiem Korekcji Wzroku w Łodzi!
Niniejszy artykuł o okularach progresywnych odpowiada na pytania takie jak:
- Co to jest prezbiopia (starowzroczność)?
- Jakie są metody korekcji prezbiopii?
- Co to są okulary progresywne?
- Które pojęcie jest właściwe i dlaczego: szkła progresywne czy soczewki progresywne?
- Jak dobrać okulary progresywne do pacjenta?
- Jakie zalety mają soczewki progresywne?
- Dla kogo są okulary progresywne?
- Jak przebiega adaptacja do szkieł progresywnych?
- Ile kosztują okulary progresywne?
Co to jest prezbiopia (starowzroczność)?
Prezbiopia (starowzroczność) to stan, który dotyka przede wszystkim osoby po czterdziestym roku życia. Właśnie wtedy wzrok ulega naturalnym zmianom wynikającym z procesu starzenia, co skutkuje problemami z widzeniem bliży, przejawiającymi się m.in. trudnością lub niemożnością czytania książek, przy jednoczesnym dobrym widzeniu dali.
Warto wiedzieć, że prezbiopia/starowzroczność nie jest chorobą. To naturalny stan wynikający ze starzenia się organizmu, który dotyka wszystkich ludzi. Warto także mieć świadomość, iż prezbiopii nie można zapobiec. Można i warto za to wybrać właściwy sposób korekcji prezbiopii, aby ułatwić sobie funkcjonowanie w codzienności (np. odczytywanie etykiet produktów w sklepie, listów czy programu telewizyjnego, a także pisanie) i nadal cieszyć się ulubionymi czynnościami: czytaniem książek, rozwiązywaniem krzyżówek, szyciem, majsterkowaniem.
Korekcja prezbiopii – 3 sposoby
Jak wyjaśniliśmy, prezbiopia/starowzroczność jest stanem, któremu nie można zapobiec. Istnieją jednak różne metody korekcji prezbiopii w codzienności, w tym:
- posiadanie zestawu: okulary do bliży (tzw. okulary do czytania) + okulary do dali,
- okulary dwuogniskowe,
- okulary progresywne.
Korekcja prezbiopii za pomocą każdego z tych sposobów ma wady i zalety. Pierwszy sposób jest najłatwiejszy i bardzo przystępny, jednak mało wygodny. Osoba z prezbiopią musi pamiętać, by mieć obie pary okularów korekcyjnych zawsze pod ręką i wymieniać je w razie konieczności. Niestety przez okulary do dali nie widzi się dobrze z bliska – i na odwrót.
Problem wynikający z opisanej wyżej wady częściowo rozwiązują okulary dwuogniskowe, a więc drugi sposób korekcji prezbiopii. Są to okulary mające dwa obszary: dolny do widzenia bliży i górny do widzenia dali. Niestety i ten rodzaj korekcji prezbiopii nie jest pozbawiony wad. Brak tzw. strefy pośredniej sprawia, iż przejście pomiędzy strefami do dali i bliży pozbawione jest płynności, łagodności, a także osoba nosząca okulary dwuogniskowe nie widzi dobrze na odległości pośrednie: pomiędzy dalą a bliżą.
Nowoczesny sposób korekcji prezbiopii: okulary progresywne – co to jest?
Co to są okulary progresywne i dlaczego poświęciliśmy im osobny punkt, podczas gdy okulary do bliży, okulary do dali i okulary dwuogniskowe omówiliśmy w jednym, poprzednim punkcie? Odpowiedź jest prosta: okulary progresywne – a precyzyjnie: szkła progresywne lub soczewki progresywne – to nowoczesny, najbardziej zaawansowany i dzięki temu bardzo korzystny sposób korekcji prezbiopii, który polecamy osobom borykającym się ze starowzrocznością.
Wiesz już, czym jest i jak przejawia się prezbiopia. Co to zatem są szkła progresywne i jak pomagają korygować starowzroczność? Otóż są to szkła, które do dwóch stref okularów dwuogniskowych (do dali i do bliży) dodają trzecią, której zabrakło w poprzednim rozwiązaniu: strefę pośrednią. Dzięki temu pozwalają wyraźnie widzieć przedmioty znajdujące się w różnych odległościach, a przejście pomiędzy strefami pozostaje płynne, komfortowe dla oczu i wzroku.
Szkła progresywne to połączenie górnego obszaru do dali, środkowego zapewniającego stopniowe i komfortowe przejście pomiędzy strefą górną a dolną oraz dolnego do bliży. Okulary progresywne wyposażone w tego typu szkła cechują się naturalnym ułożeniem wpływającym na wygodę używania. Ponadto są estetyczne – można dopasować je do swojego stylu ubierania i typu urody tak samo jak inne okulary korekcyjne: okulary do dali bądź okulary do bliży (“okulary do czytania”).
Prezbiopia – jakie okulary progresywne?
Aby stwierdzić występowanie prezbiopii/starowzroczności, określić stopień wady, a także dobrać właściwe okulary korekcyjne, należy udać się do specjalisty. Zachęcamy do zapisania się do okulisty lub optometrysty w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi, gdzie podchodzimy do pacjentów kompleksowo..
Należy pamiętać, że nie istnieją uniwersalne okulary progresywne. Jest to sposób korekcji prezbiopii bardzo indywidualny i musi zostać ściśle dobrany do pacjenta (okulary progresywne, czyli szkła progresywne + oprawki, wykonuje się dla konkretnego pacjenta, dlatego niezbędne są wcześniejsze badanie okulistyczne i konsultacja). Bardzo ważne jest to, by dobrać odpowiednią korekcję do dali i do bliży . Następnie rolą specjalisty jest dobranie odpowiedniego rozwiązania ,dopasowanego do wszystkch potrzeb wzrokowych pacjenta.
Dla kogo są okulary progresywne?
Chociaż na to pytanie częściowo odpowiedzieliśmy w pierwszym punkcie, wyjaśniając, co to jest prezbiopia (starowzroczność), należy podkreślić, iż okulary progresywne sprawdzają się nie tylko w przypadku osób po czterdziestym roku życia, które doświadczyły prezbiopii.
Po pierwsze prezbiopii można doświadczyć także wcześniej niż po czterdziestym roku życia. Po drugie okulary progresywne to wartościowe rozwiązanie także dla każdej osoby, która obecnie korzysta z dwóch par okularów korekcyjnych: okularów do stałego noszenia i okularów do czytania.
No dobrze, ale kiedy tak właściwie jest dobry moment, by sięgnąć po okulary progresywne? Czy to już, czy może lepiej jeszcze trochę poczekać? Jeżeli zauważysz, że czytanie lub wykonywanie innych czynności wymagających widzenia przedmiotów z bliska – np. wysyłanie i odczytywanie SMS-ów – sprawia Ci kłopot, nie zwlekaj. To właściwy czas, by przebadać wzrok, porozmawiać z okulistą lub optometrystą i wybrać dopasowaną do siebie korekcję wzroku. Ważne: mogą to być okulary progresywne, ale nie muszą. Specjalista może zaproponować inne, lepsze rozwiązanie dopasowane do Twojej unikalnej sytuacji .
Warto wiedzieć: odpowiednio dobrane okulary progresywne są dobrym rozwiązaniem dla osób z różnymi rodzajami wad wzroku – krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem.
Okulary progresywne – dobór do stylu życia
Dlaczego tak bardzo podkreślamy wagę nie tylko badania okulistycznego przed wykonaniem okularów progresywnych do korekcji prezbiopii, ale także konsultacji ze specjalistą? Ponieważ okulary progresywne dopasowywane są zarówno do wad wzroku i sposobu patrzenia, jak i… preferencji wzrokowych, anatomii i postawy ciała, a nawet stylu życia pacjenta! Styl życia rozumiany jest tutaj szeroko. Dobre szkła progresywne powinny spełniać zadanie zarówno w czasie pracy użytkownika, jak i podczas oddawania się pasjom, np. czytania książek, uprawiania sportu, podróżowania. Dodatkowo powinny sprawdzać się i podczas spędzania czasu w domu lub biurze, i podczas przebywania na świeżym powietrzu czy jazdy samochodem.
Mimo ogromu zalet wynikających z korzystania z tego nowoczesnego sposobu korekcji prezbiopii: okularów progresywnych, warto pamiętać, iż czasami potrzebne są inne rozwiązania. Wymagania i preferencje użytkowników okularów korekcyjnych są tak zróżnicowane i specyficzne, że okulary progresywne nie mogą być traktowane jako rozwiązanie uniwersalne. Aby dobrać dopasowane do swoich potrzeb wzrokowych rozwiązania , umów się do optometrysty w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi.
Dobór okularów progresywnych – krok po kroku
Chcesz zacząć korzystać z dopasowanych do siebie okularów progresywnych? Oto droga krok po kroku, którą musisz przejść, by cieszyć się nową komfortową korekcją prezbiopii/starowzroczności:
- Umów się na wizytę u okulisty lub optometrysty w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi (sprawdź godziny przyjmowania i skontaktuj się z nami). Na tym etapie zostaną zapisane właściwe szkła progresywne. Tutaj również specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stylu życia, wykonywanego zawodu czy też pasji, którym się oddajesz i nadal chcesz się oddawać w pełni komfortowo.
2.Obejrzyj szeroką gamę oprawek do okularów progresywnych u optyka. W
Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi masz możliwość przejrzeć się zarówno w oprawkach, które dostępne są w salonie optycznym od ręki, jak i “przymierzyć” – dzięki cyfrowemu awatarowi – oprawki w danej chwili niedostępne w salonie. Jeśli jakieś wirtualne oprawki przypadną Ci do gustu, sprowadzimy je dla Ciebie do salonu.
3.. Po wybraniu odpowiedniej oprawy okularowej poznasz optyka w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi . Ten specjalista za pomocą nowoczesnego sprzętu wykona indywidualne pomiary, by dopasować całe okulary progresywne – łącznie z oprawkami okularowymi – do Twojej budowy, kształtu twarzy i rozkładu na niej elementów takich jak oczy czy nos, postawy ciała itd. Warto podkreślić, iż nowoczesna technologia pomiarowa jest nieodzowna w badaniu wzroku oraz w trakcie centracji soczewek progresywnych dla konkretnego pacjenta.
4.Zamów okulary progresywne: szkła progresywne + oprawki. Na ostatnim etapie doboru okularów progresywnych do korekcji prezbiopii/starowzroczności wystarczy już tylko zamówić szkła progresywne, które dobrał Ci specjalista, a także oprawki, które współgrają ze szkłami progresywnymi i przypadły Ci do gustu wizualnie.
Szkła progresywne a adaptacja
Zbadanie pacjenta, przeprowadzenie z nim wywiadu m.in. na temat stylu życia oraz skrupulatnie przeprowadzone etapy tworzenia soczewek progresywnych – chociażby centracja – przekładają się na właściwe dobór i wykonanie okularów progresywnych i zadowolenie użytkowników. Przez poprawnie dobrane i wykonane okulary progresywne patrzy się bez wysiłku. Uwaga jednak! Zanim nastąpi przyzwyczajenie oczu do soczewek progresywnych, musi minąć pewien czas. U jednych pacjentów jest to kilka dni, u innych nawet kilka tygodni.
Co można zrobić, by szybko i sprawnie przestawić się na szkła progresywne i przyzwyczaić się do ich używania? Przede wszystkim warto nosić je cały czas i nie wymieniać np. na okulary do czytania, jeśli wcześniej korzystało się z tego rozwiązania. W dalszej kolejności dobrze mieć świadomość rozmieszczenia trzech stref: do dali, pośredniej i do bliży. Dzięki temu można świadomie kierować wzrok na dolną część soczewki, by zobaczyć przedmiot z bliska, na górną część zaś, by zobaczyć przedmiot z daleka. Po jakimś czasie kierowanie wzroku we właściwą stronę będzie odbywało się automatycznie – stanie się nawykiem. Wcześniej należy uzbroić się w cierpliwość i być wytrwałym.
Co jednak, kiedy mijają dni, a adaptacja do szkieł progresywnych nie następuje? Ponieważ każdy producent okularów progresywnych daje na nie tzw. gwarancję adaptacji wynoszącą 30 dni, w przypadku złego samopoczucia skontaktuj się z pracownikami Ośrodka Korekcji Wzroku gdzie zostanie przeprowadzona analiza braku komfortu widzenia i gdzie znajdziemy odpowiednie rozwiązanie .
Okulary progresywne – cena
Koszt okularów progresywnych zależny jest od kilku czynników, m.in. technologii wykonania, konstrukcji szkieł progresywnych, szerokości stref do dali/bliży, producenta. Jest to koszt, który warto ponieść z uwagi na zwiększenie komfortu nie tylko samego widzenia, ale także całego życia. Ponadto soczewki progresywne stanowią inwestycję w zdrowie. Odwiedź nas i przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić!