Okulary progresywne – komfort widzenia na różne odległości
Okulary progresywne pozwalają nam ostro widzieć na różne odległości. Najprościej mówiąc zawierają w sobie moc do dali (samochód, kino, itp.), moc do bliży (np. czytanie, telefon,tablet) oraz do wszelkich odległości pośrednich (telewizor, komputer, nawigacja samochodowa). Zmiana mocy następuje płynnie, bez wyraźnej linii oddzielającej poszczególne strefy.
Okulary progresywne szczególnie polecamy osobom po 40 r. ż. :
- chcącym widzieć dobrze na każdą odległość
- pracującym na różnych odległościach
- ceniącym sobie komfort i wygodę
Należy pamiętać, że okularowe soczewki progresywne są wyjątkową konstrukcją, dopasowaną jedynie dla danego użytkownika. Oprócz mocy soczewek do ich montażu należy dokonać wielu precyzyjnych pomiarów – rozstawu źrenic, wysokości montażu, odległości szkła od rogówki oka, kąta nachylenia oprawy, kąta krzywizny oprawy, sposobu noszenia okularów przez konkretną osobę. Takie pomiary są wykonywane u nas dwukrotnie: ręcznie przez doświadczonego optyka oraz komputerowo przy użyciu specjalnej kamery VisuReal. Pomaga to wyeliminować błędy w montażu.
Aby móc cieszyć się wygodą szkieł progresywnych należy zadbać o kilka rzeczy:
- wykonać aktualne badanie wzroku przez optometrystę lub odpowiednio przeszkolonego lekarza okulistę
- sprawdzić stan widzenia obuocznego, ruchomość i konwergencję
- porozmawiać z optykiem na temat swoich oczekiwań, stylu życia, pracy, hobby, przyzwyczajeń, odległości monitora, itp.
- rozsądnie wybrać oprawę, słuchając sugestii asystentów sprzedaży odnośnie możliwości montażu i użytkowania okularów.
Istnieje wiele typów okularów progresywnych, które należy dopasować do oczekiwań pacjenta. Różni ludzie mają rożne wymagania wzrokowe, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie bardzo starannego wywiadu przed zamówieniem właściwego rodzaju soczewek. Cena progresów zależy głównie od charakteru budowy soczewki, zazwyczaj odzwierciedla poziom zaawansowania technologicznego.
Adaptacja do okularów progresywnych
Okulary progresywne to bardzo specjalistyczny produkt, ale widzi się w nich trochę inaczej niż w okularach jednoogniskowych. Czas przyzwyczajenia do nowego sposobu patrzenia jest bardzo indywidualny, ale zazwyczaj wystarcza kilka dni. Aby ten czas skrócić do minimum i uczynić go możliwie najłatwiejszym, należy zastosować się do poniższych porad:
- nowe okulary należy nosić możliwie jak najczęściej. Ciągłe zdejmowanie i zakładanie ich spowalnia proces adaptacji
- nie należy wracać do poprzednich okularów. Twoje oczy za każdym razem będą musiały się przyzwyczajać od nowa, co będzie powodować zmęczenie
- w sytuacji, gdy zmieniasz kierunek, w którym patrzysz i korzystasz z peryferyjnych obszarów soczewek, może pojawić się odczucie nieostrości. Zwróć wówczas głowę, w kierunku, w którym patrzysz.
Mimo wszelkich zalet soczewki progresywne nie są nowymi oczami. Dlatego zawsze warto rozmawiać z osobami, które pomagają nam wybrać nowe okulary, aby zaproponowały najlepsze rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb. Długa praca przed monitorem czy długie czytanie wymagają innych rozwiązań, np. szkieł biurowych lub dodatkowych szkieł jednoogniskowych.