Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Poznaj okulary przeciwsłoneczne z filtrem, polaryzacyjne i fotochromowe!
Czym są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją bądź okulary fotochromowe? Czym różnią się od najpopularniejszych okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV? Jaki model powinna wybrać osoba nosząca na co dzień okulary korekcyjne? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi. Przekonaj się, jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne – bezpieczne, wygodne i modne, dopasowane do Ciebie i Twoich preferencji!
Czy trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne?
Dla jednych okulary przeciwsłoneczne są akcesorium modowym dopełniającym wiosenną bądź letnią stylizację. Innym wydaje się, że stanowią zbędny dodatek. Tymczasem należy wiedzieć, że okulary przeciwsłoneczne są obowiązkowym elementem ochrony zdrowia oczu i wzroku – przede wszystkim w miesiącach słonecznych, ale nie tylko. Promienie słoneczne – w tym zgubne promieniowanie UV – dociera do oczu niezależnie od pory roku.
Zapamiętaj: Tak, okulary przeciwsłoneczne są atrakcyjnym dodatkiem do stylizacji. Tak, chronią przed ograniczającym widzenie słońcem. Jednak przede wszystkim okularami przeciwsłonecznymi zabezpiecza się oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jest to ich podstawowa funkcja, dlatego podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych należy zwrócić uwagę właśnie na ten aspekt.
Okulary przeciwsłoneczne stanowią ochronę nie tylko dla oczu, ale także dla delikatnej skóry wokół, m.in. powiek. Dobre okulary przeciwsłoneczne warto zestawić z kremem z filtrem SPF.
Dlaczego należy chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi?
Okularami przeciwsłonecznymi należy chronić się przed promieniowaniem UV, ponieważ w długiej perspektywie jest ono bardzo niebezpieczne dla oczu. Nawet krótkotrwała ekspozycja potrafi doprowadzić do łzawienia bądź rozmycia obrazu. Zdarza się, że osoba niezabezpieczająca oczu okularami przeciwsłonecznymi doświadcza “ślepoty śnieżnej” w wyniku poparzenia rogówki i siatkówki oka.
O tym warto wiedzieć: W słoneczny dzień do oczu trafia nawet dziesięciokrotnie więcej światła, niż człowiek potrzebuje, by poprawnie widzieć otoczenie!
Dla oczu szkodliwe mogą być różne rodzaje światła, w tym rozproszone i odbite. Długotrwała ekspozycja na promienie UV – wynikająca z nienoszenia okularów przeciwsłonecznych, kiedy wymaga tego sytuacja – zwiększa ryzyko zmian zwyrodnieniowych siatkówki a nawet może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Dodatkowo promieniowanie UV przyczynia się do powstania zaćmy, nowotworów oczu i skóry powiek, przyspiesza rozwój zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) wynikającego z wieku.
Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka
Szczególnie ważną funkcję pełnią okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Najmłodsi są bardzo narażeni na szkodliwe promieniowanie UV, stąd konieczność dobrania do ich potrzeb właściwych okularów przeciwsłonecznych.
Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców
Kolejną grupą, która szczególnie potrzebuje okularów przeciwsłonecznych, są kierowcy samochodów. Niestety słońce oślepiające drogowców jest jedną z częstych przyczyn wypadków. Właśnie dlatego – dbając o życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu – powinno się mieć w aucie co najmniej jedną parę okularów. I to nie byle jakich! W dalszej części artykułu wyjaśnimy Ci, jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy są najlepsze i dlaczego.
Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? – 4 rodzaje
Na rynku dostępne są okulary przeciwsłoneczne kilku rodzajów. Każdy rodzaj wykorzystuje inną technologię ochrony oczu. Przeczytaj poniższe charakterystyki i dowiedz się, jak wybrać jednocześnie bezpieczne i modne okulary przeciwsłoneczne.
1 – Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Standardowe i najpopularniejsze okulary przeciwsłoneczne to okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Idealnie sprawdzają się na co dzień. Na rynku dostępnych jest wiele modnych modeli, dlatego klienci bez trudu mogą dostać okulary przeciwsłoneczne damskie z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne męskie z filtrem UV, a także okulary przeciwsłoneczne dla dziecka z filtrem UV. Klasyczne modele mają filtr UV 400, który zapewnia oczom właściwą ochronę – jest to ochrona najmocniejsza, pochłaniająca 100% szkodliwego promieniowania. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV mogą korzystać z różnych rodzajów filtra, co przekłada się na zróżnicowane stopnie zaciemnienia soczewki okularowej.
Ważne: jeśli potrzebne Ci są okulary przeciwsłoneczne korekcyjne, możesz wybrać modne okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, ale poproś naszego optyka o pomoc w wyborze odpowiedniego rozwiązania do twojej wady wzroku.
2 – Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją
Nieco mniej popularne od modeli z samym filtrem UV są okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne z filtrem UV. Dawniej sięgali po nie przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych oraz kierowcy samochodów, ponieważ modele te odznaczają się zdolnością do eliminacji oślepiających odblasków (m.in. od szyb, tafli wody, śniegu, innych powierzchni) i bardzo dobrze chronią oczy przed światłem zarówno odbitym, jak i rozproszonym. Warto jednak wiedzieć, że obecnie dostępne na rynku okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zostały poprawione, dzięki czemu komfort widzenia jest większy, a same okulary polaryzacyjne ładniejsze i bardziej zróżnicowane. Dodatkowo okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne zwiększają kontrast, podkreślają kolory i wyostrzają obraz.
3 – Okulary fotochromowe
Trzeci rodzaj okularów przeciwsłonecznych to okulary fotochromowe, a dokładniej: okulary fotochromowe korekcyjne. Modele te łączą dwie funkcje – korekcyjną i przeciwsłoneczną. Blokują promieniowanie UV dzięki specjalnej powłoce. Samoistnie dostosowują się do stopnia nasłonecznienia i przyciemniają/rozjaśniają soczewkę. Chociaż kiedyś nosiły je głównie osoby starsze i po zabiegach zaćmy, dziś stanowią bardzo dobry wybór dla wszystkich, którym potrzebne są okulary przeciwsłoneczne korekcyjne. Wszystko dlatego, że okulary fotochromowe korekcyjne nowej generacji występują w różnych kolorach (a nie tylko z brązowym zabarwieniem soczewki, który wizualnie pasował do ograniczonej liczby oprawek) i mogą mieć różne cenne dodatki, np. powłokę lustrzaną.
Warto wiedzieć: W słonecznym dniu okulary fotochromowe korekcyjne mogą być nie do odróżniania od klasycznych okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV! Wszystko zależy od doboru soczewek fotochromowych do oprawek i klienta. Zapraszamy do Ośrodka Korekcji Wzroku, w którym pomożemy podjąć Ci najlepszą decyzję zakupową.
4 – Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne 2w1
Jak już wyjaśniliśmy, okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne 2w1 to przede wszystkim okulary fotochromowe. Ale nie tylko! Warto wiedzieć, że klienci dysponujący ograniczonym budżetem mają do dyspozycji jeszcze jedno rozwiązanie. Są nim okulary przeciwsłoneczne 2w1 z nakładkami, a precyzyjnie: okulary korekcyjne z nakładkami przeciwsłonecznymi, które w zależności od potrzeb zakłada się lub ściąga. Tego typu okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne 2w1 stanowią zestaw złożony z oprawek z soczewkami korekcyjnymi i dopasowanych do nich nakładek przeciwsłonecznych, których nie będzie się dało zastosować w innych oprawkach.
Ważna różnica między okularami przeciwsłonecznymi a okularami przyciemnianymi
Poszukując idealnych okularów przeciwsłonecznych, należy pamiętać, że nie wszystkie okulary z przyciemnianymi soczewkami spełniają kluczową funkcję ochrony przed promieniowaniem UV. To bardzo ważne, ponieważ przyciemniane soczewki bez funkcjonalnych filtrów mogą zaszkodzić oczom, oszukując źrenicę i blokując jej naturalną reakcję. Otóż kiedy wychodzi się na światło, źrenica się kurczy – to zapewnia jej naturalną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Niestety kiedy oczy ochraniają przyciemniane soczewki bez filtra, źrenica nie zauważa, że ilość światła się zmienia i pozostaje szeroka, co naraża oczy na uszkodzenie.
Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?
Jeśli to właśnie okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne zyskały Twoją uwagę i chciałbyś wykorzystać je do dbania o oczy i wzrok, będziesz cieszył się dodatkowymi zaletami w postaci redukcji odblasków na gładkich powierzchniach (tzw. efektu mokrej drogi) czy też dużego komfortu widzenia. Warto wybrać okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, ponieważ rozwiązują problem zarówno światła rozproszonego, jak i światła odbitego. Są to rewelacyjne okulary przeciwsłoneczne do samochodu.
Jak wybrać okulary fotochromowe korekcyjne?
A może to soczewki fotochromowe zwróciły Twoją uwagę, ponieważ interesują Cię okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne 2w1? Wybierając je, będziesz cieszył się wygodą wynikającą z braku konieczności zmiany okularów korekcyjnych na okulary przeciwsłoneczne – i na odwrót – w przypadku zmieniającego się natężenia światła. Warto też wiedzieć, że soczewki fotochromowe są trwalsze od klasycznych. Doskonale zabezpieczają przed promieniowaniem UVA, UVB. Eliminują ryzyko porażenia słonecznego.
Warto jednak sięgnąć po okulary fotochromowe najnowszej generacji, jako że kiedy wchodzi się z zewnątrz do wewnątrz, np. wraca z letniego spaceru do domu, soczewki fotochromowe potrzebują chwili, by wrócić do barwy wyjściowej, a modele nowej generacji minimalizują ten czas. Ponadto okulary fotochromowe korekcyjne można stosować jako okulary przeciwsłoneczne dla kierowców, jednakże musi być to model przeznaczony do samochodu, ponieważ klasyczne okulary fotochromowe nie mogą funkcjonować w aucie w pełnym zakresie (szyba samochodu działa jak częściowy filtr promieni UV). Fotochromowe okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy nie zawsze sprawdzą się w pomieszczeniu, dlatego zapytaj naszego specjalistę o najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb .
Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne?
Jak zatem dobierać okulary przeciwsłoneczne, by zyskać bardzo dobrą ochronę i prezentować się estetycznie? Polecamy sklep z okularami przeciwsłonecznymi w salonie optycznym w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi. Ponieważ przyjmują u nas również okulista i optometrysta, bez trudu dobierzesz do siebie wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z korekcją. U nas wszystkie okulary przeciwsłoneczne mają niezbędne filtry (UVA, UVB). Zapraszamy do odwiedzenia OKW – bez zapisu, jeśli potrzebujesz wsparcia optyka, z zapisem na wizytę, jeżeli chcesz wcześniej odwiedzić okulistę bądź optometrystę.