Terapia widzenia u ortoptysty. Jak wyglądają ćwiczenia ortoptyczne?
Terapia wzroku dla dzieci to doskonały sposób na wyprowadzenie maluchów z wad wzroku i zapewnienie im komfortowego życia w dorosłości. Przekonaj się, w jaki sposób pracuje ortoptysta, jakich pomocy używa i jakie efekty może przynieść terapia widzenia. Zapraszamy do lektury!
Ortoptysta w terapii wzroku
Każdy ortoptysta odpowiedzialny jest za diagnostykę zaburzeń widzenia i rehabilitację wzroku. Ćwiczenia, które rekomenduje, wykonuje się zarówno podczas terapii widzenia w ośrodku, jak i w domu. Ortoptyczne leczenie wzroku pozwala uporać się z nieprawidłowościami organu i zmysłu wzroku takimi jak zez, niedowidzenie, zaburzenia koordynacji widzenia. Co istotne, ortoptyczne leczenie zaburzeń widzenia (bez okularów lub z nimi) opiera się na soczewkach, pryzmatach i wspomnianych już ćwiczeniach, ale nie uwzględnia farmakologii ani operacji.
Terapia widzenia dla dzieci – pierwsza wizyta
Podczas pierwszej wizyty u ortoptysty w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi specjalista podda malucha badaniom. Taka wstępna diagnostyka ma zarówno odpowiedzieć na pytania o rodzaj i zaawansowanie zaburzeń, jak i wykryć źródło problemu oraz ewentualne powiązania z innymi wadami.
W związku z powyższym terapia wzroku dla dzieci zaczyna się od sprawdzenia m.in.:
- jak mali pacjenci widzą z daleka i bliska,
- czy gałki oczne wykazują prawidłową ruchomość,
- czy akomodacja oka jest sprawna oraz jaki ma zakres,
- czy koordynacja wzrokowo-ruchowa jest zachowana,
- jakiego rodzaju jest to zaburzenie(np. typ zeza).
Pod koniec wizyty specjalista rozpisuje terapię widzenia, a więc zapisuje ćwiczenia ortoptyczne i niezbędne pomoce w terapii wzroku. Mogą to być okulary, soczewki, pryzmaty.
Rehabilitacja wzroku – ćwiczenia i korekcja okularowa
Nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej terapii widzenia bez uprzedniej wizyty u ortoptysty. Nie wolno stosować ćwiczeń znalezionych w internecie, ściśle dopasowanych do konkretnej wady (rodzaju, zaawansowania). Leczenie wzroku musi zostać dobrane do konkretnego dziecka, a spisany przez specjalistę plan rzetelnie wykonywany.
Należy wiedzieć, że choć rehabilitacja wzroku wystarczy w przypadku niektórych zaburzeń, sama w sobie nie wyleczy wszystkich.Zawsze natomiast będzie bardzo ważnym, kluczowym wsparciem w procesie leczenia. Niekiedy wystarczy dobór korekcji okularowej i to ona stanie się podstawowym elementem w poprawie zdrowia, czasem jednak niezbędny okaże się zabieg. Wówczas dziecko zostanie skierowane do okulisty, ponieważ to on zajmuje się leczeniem oczu (narządu) i przeprowadzaniem operacji.
Jak wygląda terapia widzenia? Ćwiczenia u ortoptysty dziecięcego
Ćwiczenia ortoptyczne są łatwe i bezpieczne, a sama terapia wzroku u ortoptysty bezbolesna. Może stanowić formę zabawy dla dzieci. Polega m.in. na ruchu gałek ocznych, tłumaczeniu i prezentacji poprawnego używania oczu, ćwiczeniach widzenia obuocznego, pracy nad koordynacją wzrokowo-ruchową i wzrokowo-słuchową. W gabinecie specjalisty terapia widzenia może wykorzystywać pomoce, np. akcesoria przykładane do oczu, przez które pacjenci patrzą i opisują, co widzą.
Kompleksowe leczenie zaburzeń widzenia u dzieci powinno zostać wsparte wykonywaniem tych samych lub innych zapisanych przez ortoptystę ćwiczeń w domu.
Terapia widzenia u dorosłych – czy to możliwe?
Chociaż działalność ortoptysty kojarzy się przede wszystkim z terapią wzroku dla dzieci, w rzeczywistości specjalista pomaga ludziom niezależnie od wieku. Warto się do niego wybrać, gdy wzrok osoby dorosłej ulegnie osłabieniu np. z uwagi na długotrwałą pracę przed komputerem. Terapia wzroku i ćwiczenia w gabinecie czy domu to także doskonałe wsparcie w leczeniu oczu po urazach, operacjach, zabiegach i terapiach innych części ciała, rzutujących na oczy i wzrok.
Terapia wzroku może być odpowiedzią na wady przejawiające się:
- bólem, szczypaniem, pieczeniem i innym rodzajem dyskomfortu oczu,
- nadwrażliwością na światło,
- rozmazywaniem się tekstów i obrazów – z daleka lub bliska,
- nieodróżnianiem małych elementów, zlewaniem się ich w jedno,
- rozszczepianiem się jednego obrazu na dwa,
- bólem głowy podczas oglądania szybko zmieniających się obrazów,
- problemami z koordynacją wzrokowo-ruchową,
- niemożnością wykonywania pełnych ruchów gałkami ocznymi,
- problemami z koncentracją na zadaniach wymagających skupiania się na obrazie.
Zapraszamy na wizytę do ortoptysty w naszym ośrodku – otrzymaliśmy rekomendację Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego im. prof. Krystyny Krzystkowej. Zobacz dostępne terminy i wybierz dogodny. Jeżeli niezbędna okaże się terapia widzenia, ją również przeprowadzisz u nas – z profesjonalnymi pomocami do ćwiczeń wzroku.