Optyk, okulista, optometrysta, ortoptysta – jak wybrać specjalistę od oczu?
Czasem może pojawić się dylemat i to nie tylko u łodzian. Do kogo udać się z oczami? Kogo wybrać?
Sprawdźmy, kto może nam pomóc. Super, jeśli znamy swoją wadę wzroku lub schorzenia. Jeśli nie posiadamy takich informacji a odczuwamy dyskomfort w widzeniu, należy wybrać się od razu na wizytę do lekarza okulisty. Lekarz może rozpocząć leczenie w przypadku stwierdzenia choroby, a także wypisać receptę na wykonanie przez optyka okularów z odpowiednimi szkłami lub soczewki kontaktowe.
Poznaj ekspertów od dobrego widzenia!
Ale czym tak naprawdę różnią się kompetencje specjalistów od układu wzrokowego? Zdrowie oczu jest z całą pewnością ogromnie ważne dla komfortu życia i pracy. Nic więc dziwnego, że zajmuje się nim tak wielu specjalistów. Optyk, okulista, optometrysta, ortoptysta – do którego z tych ekspertów udać się z konkretnym problemem wzroku? Nazwy brzmią przecież tak podobnie, zatem czym dokładnie zajmują się ci specjaliści? Kto jest kim? Poznaj role ekspertów od dobrego widzenia i zdrowia oczu – optyk, okulista, optometrysta i ortoptysta.
Czy optyk wykonuje tylko okulary?
Tak, jest odpowiedzialny za wykonanie okularów na podstawie recepty od lekarza okulisty lub badań wykonanych przez optometrystę. Co robi optyk?
- wykonuje okulary dopasowane do indywidualnych potrzeb i wad wzroku pacjenta
- naprawia uszkodzone okulary i zajmuje się ich konserwacją
Optycy udzielają pomocy w zakresie zmiany oprawek na nowe, naprawy uszkodzonych oprawek lub wymiany soczewek okularowych (na podstawie recepty wystawionej przez lekarza okulistę). Może też pomóc w doborze odpowiedniego kształtu oprawek do twarzy oraz wykonać okulary przeciwsłoneczne damskie i męskie. Optyk to osoba, u której wybieramy oprawki – a także wykonuje dokładne pomiary, dzięki którym możliwe jest właściwe zamontowanie szkieł w oprawach.
Ośrodek Korekcji Wzroku Łódź zatrudnia na stałe kilku Mistrzów Optyki. Do optyka warto udać się też w przypadku konieczności konserwacji lub naprawy uszkodzonych okularów. Salon optyczny OKW Łódź zaprasza, ul. Próchnika 1.
Jaka jest rola optometrysty?
Optometrysta zajmuje się badaniem refrakcji i doborem korekcji okularowej – okularów lub soczewek kontaktowych. To specjalista w zakresie dopasowania korekcji optycznej narządu wzroku. Badanie u optometrysty pomaga zdiagnozować problemy ze wzrokiem, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm . W czym pomoże Ci optometrysta w OKW Łódź?
- dobrać okulary lub inne pomoce wzrokowe (np. dobór soczewek kontaktowych)
- zdiagnozować krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm,
Jeżeli lekarz nie stwierdza chorób oczu to do zadań optometrysty/optometrystki należy m.in. dobieranie odpowiedniej korekcji optycznej, czyli odpowiednich okularów ze szkłami lub soczewek kontaktowych dla osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność. Ważnym zadaniem, jakie ma przed sobą optometrysta, jest dobór uszlachetnień i filtrów barwnych poprawiających jakość widzenia.
Kiedy udajemy się do ortoptysty?
Ortoptysta to zawód polegający na zajmowaniu się działaniem układu optycznego oka, zezem i niedowidzeniem oraz rehabilitacją ortoptyczną. Szczególnie wskazane jest to dla dzieci szkolnych oraz osób długo pracujących przy komputerze. W jaki sposób specjalista ortoptysta może pomóc Ci w procesie leczenia problemów oka?
- wykonuje badania wykrywające trudności w zakresie współpracy obu gałek ocznych
- dobiera i prowadzi ćwiczenia usprawniające widzenie obuoczne
- diagnozuje zeza, zaburzenia akomodacji, niedowidzenie czy też inne zaburzenia gałkoruchowe.
Ortoptysta rehabilituje więc zaburzenia widzenia obocznego. W Ośrodku Korekcji Wzroku badania takie przeprowadzają tylko dyplomowane ortoptystki.
W czym pomaga okulista?
Badania wzroku u okulisty ma na celu rozpoznawanie chorób oka, czyli diagnostykę, ale okulista zajmuje się też leczeniem narządu wzroku. Ci specjaliści to lekarze medycyny, którzy mają specjalizację w zakresie okulistyki. Od tego specjalisty możesz oczekiwać diagnozy i leczenia chorób oczu, pomocy farmakologicznej lub chirurgicznej. Okulista może też dobrać pomoce okulistyczne w postaci okularów czy soczewek. Do badań wykonywanych przez okulistów należy ocena wady i ostrości wzroku, sprawdzenie przedniego i tylnego odcinka oka, pomiar ciśnienia śródgałkowego.
Optycy z OKW Łódź przypominają wszystkim osobom noszącym okulary korekcyjne, aby systematycznie odwiedzali specjalistów: okulistę, optometrystę lub ortoptystę. Warto sprawdzić, czy noszone szkła i oprawki spełniają swoje zadanie, a może należy dokonać zmiany?
Masz pytania? Zadzwoń: 42 633 58 98