Cyfrowe zmęczenie wzroku
Ostatnie miesiące wielu z nas kojarzą się z pracą, nauką, życiem „on-line”. Wykorzystanie urządzeń cyfrowych stało się naszą codziennością. Niestety nie pozostaje to bez wpływu na nasze oczy. Coraz częściej dopada nas cyfrowe zmęczenie wzroku.
Co to jest cyfrowe zmęczenie wzroku?
To zespół objawów towarzyszących długotrwałemu korzystaniu z urządzeń cyfrowych (laptopów, komputerów, tabletów, itp.). Do najczęstszych należą:
- bóle głowy
- zamazanie widzenia w dal po długotrwałej pracy z bliska
- nadwrażliwość na światło
- pogorszenie widzenia nocnego
- pieczenie i suchość oczu oraz zaczerwienienie spojówek, uczucie piasku pod powiekami
Przyczyna objawów komputerowego zmęczenia wzroku
Najprościej byłoby powiedzieć, że przyczyną jest długotrwałe korzystanie z urządzeń cyfrowych, ale niczego nam to nie tłumaczy. Wyjaśnienie tego mechanizmu pozwoli lepiej zrozumieć wpływ, jaki mamy na zapobieganie i ewentualnie leczenie tego schorzenia.
Podczas wykonywania pracy wzrokowej z bliska następuje napięcie soczewki w oku (akomodacja), ruch oczu do nosa (konwergencja) oraz zwężenie źrenicy. Patrząc w jeden punkt, dużo mniej mrugamy, a co za tym idzie, mniej nawilżamy oczy. Długotrwały wysiłek wzrokowy powoduje wyżej wymienione objawy. Dodatkowo nieskorygowana wada wzroku nasila problem.
Zapobieganie cyfrowemu zmęczeniu wzroku
Oczywiście, że komputery, laptopy, smartfony są już integralną częścią naszego życia. Jednak zachowanie kilku zasad pomoże złagodzić ich wpływ na nasze oczy.
- stosuj częste przerwy przy wysiłku wzrokowym (zasada 20/20/20, czyli co 20 minut na 20 sekund patrzymy 20 stóp – ok. 6 metrów – przed siebie)
- stosuj filtry na ekrany i telefony
- stosuj krople nawilżające
- stosuj odpowiednio dobrane okulary, w tym okulary relaksacyjne
Soczewki relaksacyjne
Jednym z rozwiązań stosowanych u osób z cyfrowym zmęczeniem oczu są soczewki relaksacyjne, zwane też soczewkami ze wsparciem akomodacji. Są to soczewki jednoogniskowe, posiadające moc do dali, co zapewnia prawidłowe widzenie na odległość oraz strefę wsparcia wzroku umieszczoną w dolnej części soczewki, pomagającą sprostać potrzebom wzrokowym. Należy podkreślić, że nie są to szkła progresywne! Przyrost mocy w soczewkach relaksacyjnych jest niewielki, jego zadaniem jest odciążenie układu wzrokowego przy długotrwałej pracy z bliska. Każda firma posiada w swojej ofercie szkła relaksacyjne, również każda firma przedstawia własne kryteria doboru takich soczewek. Dokładny wywiad i badanie optometryczne pozwalają dobrać najlepszy produkt spełniający oczekiwania pacjenta.
Dodatkowe wskazania, które mają korzystny wpływ na oczy
Najlepszym sposobem jest zastosowanie kilku metod. Przede wszystkim regularne przerwy, nawilżanie oczu, właściwie dobrane okulary. Dodatkowym wsparciem może być zastosowanie filtrów światła niebieskiego na soczewkach lub na monitorach. Pozwalają one zredukować wpływ fal wysokoenergetycznych na nasze oczy.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się jakie metody wsparcia waszych oczu zastosować przy długotrwałej pracy wzrokowej, nasi specjaliści chętnie się tego podejmą. Zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu.