Jak zadbać o oczy w sezonie alergicznym?
Zdiagnozowano u Ciebie alergiczne zapalenie spojówek? Podejrzewasz, że cierpisz na alergię sezonową, bo kiedy tylko rośliny zaczynają pylić, łzawią Ci oczy, czujesz pieczenie i dyskomfort? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak uporać się z dolegliwościami w maksymalnym możliwym stopniu.
Jak zdiagnozować alergiczne zapalenie spojówek?
Łzawiące i szczypiące oczy w okresie pylenia roślin są silną podstawą do założenia, iż cierpi się na sezonowe alergiczne zapalenie spojówek. Przykre dolegliwości odnotowywane są zazwyczaj przez cały sezon wiosenno-letni, ponieważ osoba uczulona nie jest w stanie całkowicie uniknąć kontaktu z alergenem. Na szczęście istnieje szereg sposobów na to, by łzawiące oczy łzawiły mniej i rzadziej, a szczypanie nie występowało niemal wcale.
Objawami alergicznego zapalenia spojówek są nie tylko pieczenie i łzawienie, ale także uczucie suchości, przekrwienie spojówek, przemęczenie oczu. Do symptomów mogą dojść kichanie, wodnisty katar, świąd i “kręcenie” w nosie. Aby poprawnie zdiagnozować alergiczne zapalenie spojówek i zawalczyć o komfort życia, warto udać się do alergologa i okulisty.
Przeczytaj: Czy Polacy badają oczy dostatecznie często?
Krople do oczu – alergia na pyłki roślin
Jedną z najpopularniejszych metod walki z przesuszonymi, szczypiącymi oczami jest wykorzystanie kropli do oczu. Nie zwalczą alergii, natomiast znacząco poprawią komfort na co dzień. Preparaty są dostępne bez recepty w aptekach. Warto wybrać krople na łzawiące oczy z substancjami łagodzącymi obrzęk i przekrwienie, np. ektoiną. Substancja ta działa łagodnie przeciwzapalnie i jest w pełni bezpieczna dla oka.
Łzawiące i szczypiące oczy a okulary
Osoba cierpiąca na alergiczne zapalenie spojówek w sezonie alergicznym nie powinna opuszczać domu bez okularów, nawet jeśli nie ma wady wzroku. Okulary bowiem stanowią barierę pomiędzy alergenami unoszącymi się w powietrzu a oczami. Warto sięgać po modele ściśle dopasowane, przylegające do skóry. Ponieważ rośliny pylą wiosną i latem, korzystne będą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV wzmacniającym ochronę przed łzawiącymi oczami. Ponadto alergia oczu może zostać nasilona przez drażniące promienie słońca – lepiej temu zapobiec.
Okulary pomocne w alergicznym zapaleniu spojówek dobierzesz u optyka. Zaoferuje Ci dopasowane kształtem, wielkością i stylem okulary przeciwsłoneczne bądź tzw. zerówki. Natomiast jeśli masz lub przeczuwasz u siebie wadę wzroku, udaj się do optometrysty, by zweryfikować, z jakiego rodzaju widzeniem Twoje oczy mają problem i jak duża jest to wada. Jednocześnie odradzamy kupowanie okularów w przypadkowych miejscach. Źle dobrana optyka nie tylko spowoduje ból oczu i głowy, ale może także doprowadzić do pogorszenia wzroku.
Higiena osobista na łzawienie i szczypanie oczu
Czy mycie się może wpłynąć na zdrowie oczu? Osoby cierpiące na alergiczne zapalenie spojówek wiedzą, że tak. Proste i szybkie zabiegi pielęgnacyjne pozwalają pozbyć się alergenów ze skóry, a co za tym idzie ograniczyć ich dostęp do oczu. Na co warto zwrócić uwagę wiosną i latem?
- Kiedy wracasz do domu, zawsze przemywaj twarze i ręce. Jeśli możesz, także włosy.
- Alergiczne łzawienie i szczypanie oczu pozwala ograniczyć ich przemywanie. Odradzamy używanie wody z kranu. O wiele lepsza jest łagodniejsza dla oczu sól fizjologiczna w roztworze. Stosuje się ją także w pielęgnacji oczu zimą.
- Unikaj nakładania na oczy makijażu, przedłużania rzęs i wykonywania innych zabiegów w okolicach oczu w sezonie alergicznym. Alergia oczu nasila objawy, kiedy na twarzy znajduje się więcej miejsc, do których mogą przyczepić się pyłki.
Podrażnione, łzawiące oczy przy alergii – inne sposoby na dolegliwości
By walczyć z sezonową alergią oczu, poza wymienionymi wyżej sposobami możesz wykorzystać jeszcze kilka skutecznych metod. Oto one:
- Nawet jeśli oczy szczypią i łzawią, staraj się ich nie dotykać. Nie pocieraj, nie drap. Obietnica ulgi w rzeczywistości nasili objawy.
- Po powrocie do domu nakładaj na łzawiące i szczypiące oczy zimne okłady. To korzystne zwłaszcza przy występowaniu opuchlizny. Sól fizjologiczną i krople na łzawiące oczy możesz trzymać w lodówce.
- Cierpiąc na alergiczne zapalenie spojówek spowodowane pyleniem roślin, unikaj innych czynników drażniących oczy. Nie pracuj długo przy komputerze, a jeśli musisz, rób przerwy. W bardzo słoneczne lub wietrzne dni pozostań w domu.
- Jeśli masz wadę wzroku i nosisz soczewki, na okres wiosenno-letni zastąp je okularami. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, wybieraj soczewki jednodniowe.
- Receptą na alergiczne zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych jest wyjazd nad morze, w wysokie góry, do regionu z inną roślinnością. Idealna propozycja na wakacje!
- Objawom alergii oczu przeciwdziała zamykanie okien. W pracy siadaj daleko od nich, w samochodzie je zamykaj. Pomyśl o zamontowaniu w domu klimatyzacji bądź zastosowaniu systemu rekuperacji. (Uwaga na przesuszanie spojówek!)
Pamiętaj, że szczypanie oczu, łzawiące oczy i inne niepokojące objawy mogą być sygnałami nie alergii, lecz powstałej i pogłębiającej się wady wzroku. Regularne wizyty u okulisty są równie ważne co wizyty kontrolne u stomatologa czy ginekologa. Zadbaj o zdrowie jedynego organu wzroku, jaki posiadasz, i umów się na badanie oczu w najbliższym dogodnym terminie. Zapraszamy do Ośrodka Korekcji Wzroku w Łodzi!