Co zrobić, żeby w maseczce nie parowały okulary? Oto porady!
Szalik, chustka, apaszka czy nawet przyłbica to akcesoria chroniące właściciela przed koronawirusem – oraz ochraniające inne osoby – w znacznie mniejszym stopniu niż maseczki. Z tego względu to właśnie maseczki należy nosić, przedzierając się przez tłum, wchodząc do sklepu czy korzystając z komunikacji miejskiej. Tu niestety pojawia się problem dla osób z wadą wzroku – okulary parują od maseczki, co utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia widzenie. Jak rozwiązać problem? Co na zaparowane okulary rzeczywiście jest skuteczne? Zapraszamy na poradnik!
Dlaczego okulary parują w maseczce?
Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego okulary parują przy maseczce. Albo nawet szerzej: dlaczego okulary parują tak w ogóle. Odpowiedź jest prosta – para z ust czy nosa to ciepłe powietrze, a ono zawsze wędruje w górę. Podobnie dzieje się w budynkach i na zewnątrz, np. w górach (tam najłatwiej zaobserwować owo zjawisko). Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, ma od niego mniejszą gęstość. Zaparowane okulary są więc wynikiem osadzenia się ciepłego powietrza na szkłach. Problem pojawia się szczególnie w chłodnych dniach, w których różnica temperatur pomiędzy zimnym zewnętrzem a ciepłem wewnątrz maseczki jest największa. Ot, i okulary parują.
Sposoby na parowanie okularów w maseczce zaprezentowane w niniejszym artykule mogą Ci się przydać także jesienią i zimą, nawet wiele lat po zakończeniu pandemii koronawirusa. To uniwersalne metody walki z zaparowanymi okularami.
Jak zminimalizować zaparowane okulary w maseczce?
Ten sposób co prawda nie zapobiega parowaniu okularów w maseczce, ale znacznie je osłabia. Do wiadomości publicznej podał go dr Michael Pang z Phoenix. Otóż jeśli Twoim problemem są parujące okulary w maseczce (podczas pandemii) bądź chustce czy szaliku (jesienią i zimą), powinieneś zacząć oddychać wyłącznie przez nos. Przy okazji jest to zdrowsze i zalecane przez lekarzy.
Ten sposób na zaparowane okulary w maseczce zakłada również trzymanie głowy wysoko. Im częściej kieruje się głowę ku dołowi, tym bardziej zaparowują okulary ze względu na drogę, jaką musi pokonać ciepłe powietrze.
Maseczka, w której nie parują okulary… czyli jaka?
Parujące okulary w maseczce można zminimalizować poprzez dopasowanie maseczki do twarzy. Warto wybrać model z drucikiem przy górnej krawędzi, aby wyprofilować ją zgodnie z ułożeniem ciała. Kiedy maseczka ściśle przylega, po pierwsze chroni skutecznie, po drugie ogranicza ucieczkę w górę ciepłego powietrza odpowiedzialnego za zaparowane okulary. Maseczka nie może też być zbyt luźna ani za ciasna.
Warto dodać, że okulary parują w maseczce w znacznie mniejszym stopniu, jeśli zostają założone na, a nie pod maseczkę. Ciepłe powietrze przedostaje się wówczas pod szkła w mniejszej ilości. Jeżeli zatem chcesz ograniczyć parowanie okularów w maseczce, podciągnij maseczkę wysoko – tak, aby wchodziła pod dolne krawędzie szkieł i dawała oparcie oprawkom.
Domowe sposoby na zaparowane okulary w maseczce
Ludzie wprost uwielbiają porady i wskazówki typu do-it-yourself. Na szczęście domowe sposoby na zaparowane okulary w maseczce liczą aż kilka propozycji, które możesz wypróbować, by pokonać parujące okulary podczas pandemii, jesienią czy zimą.
- Gliceryna na zaparowane okulary w maseczce to rozwiązanie proste i bezpieczne dla zdrowia. Wystarczy pokryć szkła cienką warstwą gliceryny poprzez roztarcie na powierzchni kilku kropel za pomocą ściereczki. W ten sposób impregnuje się obie strony szkieł: wewnętrzną i zewnętrzną. Glicerynę można kupić np. w aptece.
- Na podobnej do gliceryny zasadzie działają inne środki wykorzystywane w domu. W efekcie parowanie okularów w maseczce można zminimalizować płynem do mycia naczyń, mydłem, pianką do golenia. Warstwę hydrofobową na okularach tworzą także płyn czyszczący do szyb czy luster. Uwaga jednak – tego typu domowe sposoby na zaparowane okulary w maseczce nie są bezpieczne dla oczu i nie polecamy stosowania ich! O wiele rozsądniej kupić specjalistyczny płyn na zaparowane okulary, dostępny również w naszym ośrodku.
Parujące okulary w maseczce a warstwa hydrofobowa
Wymienione wyżej środki na zaparowane okulary nie są warte ryzyka, ponieważ na szali stoi zdrowie oczu, a także jeden z najważniejszych zmysłów – wzrok. Z tego względu o wiele lepiej zakupić oficjalny preparat na zaparowane okulary, dzięki któremu do oczu nie dostanie się szkodliwa substancja. Przebadany, dozwolony do użytku płyn na zaparowane okulary jest wydajny i wystarczy Ci na jesień i zimę, nawet jeśli pandemię uda się pożegnać. Zachęcamy do zakupu w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi. W razie pytań prosimy o kontakt – chętnie doradzimy przy wyborze.
Zaparowane okulary w maseczce a powłoka hydrofobowa szkieł
Alternatywą dla warstwy hydrofobowej uzyskanej za pomocą płynu na zaparowane okulary jest powłoka hydrofobowa szkieł. Warto bowiem wiedzieć, że przy różnicy temperatur zaparowują okulary ze szkłami zwykłymi, nieposiadającymi tej powłoki. Jeżeli więc chcesz znaleźć trwały sposób na zaparowane okulary, a jako rozwiązanie dopuszczasz wymianę szkieł (oprawki możesz zostawić), umów się na wizytę u optyka w naszym Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi. W ten sposób raz na zawsze pożegnasz parujące okulary – niezależnie od pogody, pory roku i posiadania na twarzy maseczki.
Warto wiedzieć, że okulary z powłoką hydrofobową zapobiegają także osadzaniu się zanieczyszczeń. Kiedy właściciel oddycha w maseczce lub idzie ulicą podczas deszczu, zaimpregnowana powłoka hydrofobowa powoduje samoczynne spływanie wody po powierzchni, zapewniając dobre pole widzenia.
Okulary parują w maseczce? Zmień je na soczewki!
Ostatnią propozycją sposobu na zaparowane okulary w maseczce jest wymiana ich na soczewki kontaktowe. W tym wypadku parujące okulary w ogóle przestają być problemem. Aby dobrać soczewki do wady wzroku, nauczyć się je nosić i zasięgnąć porady, należy umówić się na spotkanie z optometrystą. Jest to specjalista zajmujący się doborem korekcji okularowej.
Jak widzisz, masz do dyspozycji różne sposoby na zaparowane okulary w maseczce. Nasze wątpliwości wzbudzają metody domowe z wykorzystaniem różnych środków chemicznych. Co na zaparowane okulary polecamy zatem najbardziej? Okulary z powłoką hydrofobową, specjalistyczny płyn na zaparowane okulary bądź soczewki kontaktowe. Ponadto jeśli okulary parują od maseczki i szukasz metod związanych z niewielkimi wydatkami, pamiętaj o dopasowaniu maseczki do twarzy i oddychaniu przez nos.