Czy Polacy badają oczy dostatecznie często?
Telewizory, komputery, laptopy i smartfony to nasza codzienność. Choć wymienione urządzenia znacząco ułatwiają funkcjonowanie, niekorzystnie wpływają na oczy i wzrok. Żeby wiedzieć, czy i w jakim stopniu zaszkodziły Tobie i Twoim bliskim, musielibyście udać się do specjalisty, np. okulisty bądź optometrysty. Niestety, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2020 roku przez SW Research, Polacy stronią od gabinetów okulistycznych.
Czym jest kampania Czas na Wzrok?
Czas na Wzrok to kampania mająca na celu uświadamianie i edukowanie Polaków odnośnie chorób oczu i pogarszania wzroku. W 2020 roku miała miejsce trzecia edycja, w której promotorzy skierowali się do osób nie tylko liczących więcej niż 40 lat, ale również młodszych. Na zlecenie Grupy Essilor wykonano badanie opinii, postaw i wiedzy Polaków na temat dbania o wzrok. Za realizację odpowiadała agencja SW Research, a grupę liczącą 1417 osób stanowili ludzie z przedziału wiekowego 18-65 lat. Badanie nosiło nazwę: Czego oczy nie widzą, tego sercu… żal, czyli jak Polacy (nie) dbają o wzrok?
Podczas gdy pierwsza i druga edycje kampanii Czas na Wzrok skoncentrowały się na prezbiopii, czyli naturalnym procesie starzenia organizmu, a zarazem oczu i wzroku, trzecia położyła nacisk na popularyzację regularnych badań wzroku. Nie chodzi o to, aby umawiać się do okulisty, optyka ani optometrysty co kilka miesięcy. Jak podkreślają promotorzy kampanii, wystarczy skontrolować wzrok raz w roku – tylko i aż tyle. Mieszkańcy Łodzi i okolic mogą to zrobić chociażby u nas – w Ośrodku Korekcji Wzroku. Zachęcamy do zapoznania się z godzinami przyjęć.
Polacy nie wyobrażają sobie życia bez wzroku
Jeżeli na pytanie, czy wyobrażasz sobie życie bez wzroku, odpowiadasz przecząco, nie jesteś sam. Podobnie twierdzi aż 88% ankietowanych Polaków. Niestety za deklaracją wartości nie idą czyny. Okazuje się, że niemal co piąty Polak bada wzrok albo raz na 5 lat, albo nawet rzadziej. Czy to dlatego, że aż co drugi rodak w ogóle nie wie, że wzrok powinno się badać co najmniej raz w roku? Możliwe. Nie jest to wiedza, którą zdobywa się w szkole czy pracy. O czach i wzroku nie mówi się także w mediach, bo temat nie jest modny i nie przyciąga – nomen omen – wzroku czytelników ani widzów. Właśnie dlatego potrzebne są kampanie podobne do Czas na Wzrok oraz ośrodki takie jak nasz, szerzące rzetelną wiedzę o zdrowiu oczu i wzroku. Darmowe poradniki znajdziesz na naszym blogu, na który serdecznie zapraszamy.
Być może wiesz, kim są okulista, optyk i optometrysta. Jeśli tak, punkt dla Ciebie – znalazłeś się w grupie 40% Polaków znających zakres usług tych specjalistów i wiedzących, że wszyscy oni mają umiejętności i kwalifikacje, by zdiagnozować wadę wzroku.
Problemy ze wzrokiem wśród młodych Polaków
Aż 90% Polaków ma różnego rodzaju problemy zarówno z oczami, jak i ze wzrokiem. Są to dane sporządzone na podstawie rozmów z osobami liczącymi od 18 do 65 lat. Może gdyby przebadać wyłącznie ludzi młodszych, statystyka byłaby diametralnie inna, łagodna? Niestety i tutaj nie mamy dobrej wiadomości. 59% – tyle młodych dorosłych ma już zdiagnozowaną wadę wzroku. Polacy, którzy nie przekroczyli 40 roku życia, zgłaszają: problem z widzeniem na dalsze odległości (40%), szybkie męczenie się oczu (35%), ogólne pogorszenie wzroku (28%), suche i podrażnione oczy (27%). Dodatkowo co drugi Polak w wieku studenckim – od 18 do 24 roku życia – ma problem z widzeniem przedmiotów z dużej odległości.
Perspektywy nie są optymistyczne, ponieważ świat z roku na rok staje się coraz bardziej zdigitalizowany. Przyszłością są zawody związane z komputerami i internetem. Rozrywki także szukamy w sieci – filmach, grach, czatowaniu z przyjaciółmi. Dalej na problemy z oczami i wzrokiem przekładają się przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, za krótki i niskiej jakości sen, niezdrowy tryb życia, uboga w składniki mineralne dieta. Przeczytaj więcej: Cyfrowe zmęczenie wzroku
Jak Polacy dbają o wzrok dzieci?
Chociaż badanie przeprowadzono na osobach dorosłych, kampania Czas na Wzrok ma przyczyniać się do profilaktyki zdrowotnej również u dzieci. Dlatego podczas ankietowania Polaków zapytano, czy i w jaki sposób weryfikują wzrok dzieci. Okazało się, że co piąty rodzic wcale nie bada wzroku swoich pociech. Tutaj warto nadmienić, że istnieje okulista dziecięcy, skupiony właśnie na problemach maluchów. Na pierwszą wizytę należy umówić się, kiedy dziecko skończy 2 latka. O ile nie zostanie wykryta wada, badania wystarczy powtarzać maksymalnie co trzy lata.
Rodzice powinni zwrócić uwagę na takie objawy jak przybliżanie do oczu przedmiotów, mrużenie oczu i zezowanie, siadanie blisko ekranów, niewyraźne pismo, przechylanie głowy podczas prac manualnych lub przyglądania się czemuś. Część objawów zgłosili ankietowani rodzice. W efekcie wiemy, że 46% maluchów mruży oczy, 25% pociera, a 22% ma trudności w ocenie odległości, co utrudnia im funkcjonowanie. Przeczytaj więcej: Jak zadbać o wzrok dziecka?
Badanie oczu i wzroku u osób dorosłych i dzieci jest szybkie i bezbolesne. Nie musi prowadzić do wykrycia wady – jeżeli jej nie masz, świetnie! Jeśli jednak odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, wizyta u okulisty, optyka bądź optometrysty poprawi jakość Twojego życia. Będziesz widział i czuł się lepiej. Dlatego – w myśl kampanii Czas na Wzrok – zachęcamy Cię do zbadania wzroku jak najszybciej. Pamiętaj, że oczy masz tylko jedne, a świat jest piękny i warto patrzeć na niego wyraźnie!