Jak dobrać okulary do twarzy? Dobór okularów – porady
Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak dobrać okulary do kształtu twarzy bądź koloru oczu i włosów. Wybierz idealne oprawki do szkieł korekcyjnych samodzielnie lub skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w tym zadaniu. Dobór oprawek do twarzy wymaga wiedzy i nie warto się z nim spieszyć, w końcu okulary mają Ci służyć przez dłuższy czas – warto, byś czuł się w nich dobrze: komfortowo i atrakcyjnie. I dlatego dzisiaj poznasz podstawowe zasady, jak dobrać okulary korekcyjne. Zapraszamy!
Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
Sposobów na to, jak dobrać okulary do danej osoby, jest kilka. Pierwszy z nich, podstawowy, to dobór okularów do kształtu twarzy. W tym wypadku prawidłowy dobór oprawek może zmienić proporcje twarzy, czyniąc ją atrakcyjniejszą.
● Twarz okrągła doceni oprawki kanciaste: prostokątne, kwadratowe, zwężane ku dołowi.
● Twarz owalna dobrze wygląda we wszystkich modelach oprawek. Nie należy jednak sięgać po okulary szersze od twarzy.
● Twarz trójkątna świetnie zaprezentuje się w oprawkach owalnych, okrągłych lub motylich, najlepiej jasnych, np. częściowo pozbawionych obramowania (przykładowo w dolnej części).
● Twarz kwadratowa dobrze współgra z oprawkami zaokrąglonymi, przy czym niekoniecznie okrągłymi. Dobrym wyborem są modele rozjaśniające się ku dołowi.
● Twarz podłużna pięknie wygląda w okularach owalnych, okrągłych, a także kocich i prostokątnych szerokich.
Umów się na dobór okularów w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi. Polecamy m.in. nowoczesne okulary Albert I’mStein, wśród których znajdują się propozycje zarówno dla fanów klasyki, jak i miłośników nowoczesności, a nawet ekstrawagancji.
Dobór oprawek do twarzy a proporcje i układ twarzy
Warto wiedzieć, że dobór oprawek do kształtu twarzy to jedynie punkt wyjścia. Poza kształtem liczą się proporcje, rozkład elementów, indywidualne cechy. Wiedząc, jak dobrze dobrać okulary korekcyjne, można zatuszować niedoskonałości i uwypuklić atuty. Wskazówki godne zapamiętania to:
● Dobór okularów do najszerszego miejsca twarzy – twarz nie powinna być zauważalnie szersza od oprawek.
● Dobór okularów, które nie powiększają twarzy – oprawki nigdy nie powinny optycznie powiększać twarzy.
● Dobór okularów podczas uśmiechu – oprawki nie powinny dotykać policzków.
● Dobór okularów do układu twarzy – oprawki nie mogą zakrywać brwi (uwaga: zasada nie dotyczy modnych oprawek oversize’owych), dotykać rzęs.
Jak dobrać rozmiar okularów do nosa?
Poprawny dobór okularów do twarzy oznacza również dobór oprawek do kształtu i wielkości nosa. Oprawa nie powinna z jednej strony uciskać nasady, z drugiej zsuwać się po nosie. Osoby mające nos zadarty skorzystają na mostku umieszczonym wysoko. Posiadacze nosa dużego zmniejszą go optycznie dzięki mostkowi wąskiemu bądź jasnemu. Z kolei właściciele nosa długiego skrócą go za sprawą mostka obniżonego.
Jak dobrać okulary do oczu?
Aby poznać odpowiedź na pytanie, jak dobrać kształt okularów do twarzy, dobrze spojrzeć w lustro i przyjrzeć się oczom. Tutaj znaczenie mają zarówno wielkość i kształt, jak i kolor. Przykładowo oczy osadzone głęboko i oczy z opadającą powieką dobrze prezentują się zza delikatnych, wąskich oprawek o kocim kształcie. Wąskie i małe oczy skorzystają na oprawkach symetrycznych, przede wszystkim owalnych i prostokątnych.
Szczególne znaczenie zdają się mieć oprawki do okularów damskie. Jak dobrać je do urody właścicielki? Należy zwrócić uwagę na kolor, a nawet odcień oczu. Zielone oczy pięknie komponują się z oprawkami brązowymi, złotymi, fioletowymi, czerwonymi, różowymi. Oczy brązowe i piwne wyglądają zjawiskowo w połączeniu z brązem, ciemną zielenią, fioletem, złotem, pomarańczem. Oczy niebieskie ciekawie wyglądają w zestawieniu z oprawkami przezroczystymi, ale też niebieskimi, ciemnobrązowymi, czarnymi.
Jak dobrać okulary korekcyjne do twarzy? – pozostałe aspekty
Skoro już wiesz, jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy, nosa i oczu, czas przyjrzeć się kolejnym aspektom wyboru idealnych oprawek. Są nimi:
● kolor i odcień skóry – oprawki nie mogą zlewać się ze skórą; przykładowo jasna cera o ciepłym odcieniu dobrze współgra z barwami pastelowymi, ale już chłodny odcień lepiej łączyć z paletą barw niebieskich,
● kolor i odcień włosów – przykładowo czarne włosy doskonale wyglądają w połączeniu z oprawkami kontrastowymi, wyrazistymi, np. czerwonymi,
● fryzura – zwłaszcza gdy preferujesz chodzenie w tej samej przez długi czas,
● styl ubierania – dobrze dobrane okulary mogą stanowić kropkę nad i stylizacji,
● kolorystyka ubioru – preferowana, najczęściej wybierana,
● upodobania – dobór oprawek aktualnie modnych lub klasycznie eleganckich.
Chcesz wiedzieć, jak dobrać okulary biurowe lub jak dobrać okulary korekcyjne? Szukasz porad, jak dobrać okulary męskie, damskie bądź dziecięce? Skontaktuj się z nami!