Jak poprawić wzrok? Poznaj codzienne sposoby na poprawę wzroku!
Wiele osób zastanawia się, jak poprawić wzrok domowymi sposobami. Jedni chcą wiedzieć, co pomaga na poprawę wzroku zmęczonego wielogodzinną pracą przed komputerem lub długotrwałym przebywaniem w biurze w sztucznym oświetleniu. Innych interesują porady, jak dbać o wzrok, który obecnie jest w dobrej kondycji, aby nie uległ pogorszeniu. Na szczęście na poprawę wzroku jest wiele sposobów, które można i warto stosować w codzienności – od diety po ćwiczenia na poprawę wzroku i ogólnie ruch ciała. Zachęcamy do przeczytania artykułu i dbania o wzrok od dziś!
Dieta na poprawę wzroku, czyli co jeść na poprawę wzroku
Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić wzrok naturalnie lub jak dbać o wzrok tak, by nie uległ pogorszeniu chociażby w wyniku długotrwałej pracy przed komputerem, zacznij od wprowadzenia do swojego życia najprostszych, najmniejszych zmian. Do takich zmian należy smaczna i pożywna dieta na poprawę wzroku, której stosowanie nie kosztuje wiele wysiłku, a długofalowo pozwala cieszyć się zdrowymi oczami i dobrym wzrokiem.
Jakie witaminy na poprawę wzroku i jakie minerały?
Dietę na poprawę wzroku komponuje się m.in. w oparciu o witaminy i minerały, które sprzyjają zdrowiu oczu. Bardzo ważna witamina na poprawę wzroku to witamina A, której prekursora możesz znać lepiej pod nazwą beta-karoten. Jej zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników mogących pogorszyć jakość widzenia. Wywiera też pozytywny wpływ na funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka. Kolejna istotna witamina na poprawę wzroku to witamina E, której obecność jest ściśle powiązana z obecnością witaminy A, jako że witamina E wzmacnia przyswajanie beta-karotenu. Trzecią witaminą na poprawę wzroku o dużym znaczeniu jest witamina C, która odpowiada za odżywianie tkanek oka i ochronę naczyń krwionośnych.
Następna witamina na poprawę wzroku to witamina D3, tzw. witamina słońca, która współuczestniczy w regulacji ciśnienia gałki ocznej. W diecie na poprawę wzroku ważne są również witaminy z grupy B, które m.in. chronią przed zespołem suchego oka.
Jak poprawić swój wzrok w oparciu o minerały? Zainteresować Cię powinny przede wszystkim cynk, miedź, mangan i selen. Cynk uczestniczy w produkcji światłoczułego barwnika – rodopsyny – oraz wzmacnia pracę enzymów zwalczających wolne rodniki. Miedź dba o trwałość naczyń krwionośnych w oku i również przysługuje się zwalczaniu wolnych rodników. Podobnie mangan i selen.
Co jeść na poprawę wzroku?
Aby w codziennej diecie znalazła się każda wymieniona wcześniej witamina na poprawę wzroku, można sięgać po:
- źródła witaminy A: marchew, pomidory, jarmuż, szczaw, szpinak, brokuły, czerwona papryka, dynia, morele, tłuste mleko, jajka, ryby, wątróbka i inne podroby,
- źródła witamina E: orzechy, pestki dyni i słonecznika, oleje roślinne, rośliny strączkowe, mięso, nabiał,
- źródła witaminy C: czarna porzeczka, czerwona papryka, kiwi, cytrusy, natka pietruszki, ziemniaki, jarmuż, szpinak,
- źródła witaminy D3: najważniejsze źródło to naturalne promienie słoneczne; w pokarmie znajdziesz ją w rybach i olejach rybnych, algach, nabiale,
- źródła witamin z grupy B: suszone owoce, warzywa strączkowe, mleko, pestki słonecznika, drożdże.
Z kolei minerały, które pomagają dbać o wzrok, znajdziesz w następujących produktach:
- źródła cynku: fasola, groch, owoce morza, kasza gryczana, mięso, ryby,
- źródła miedzi: kakao, orzechy laskowe, pestki dyni i słonecznika,
- źródła manganu: ciecierzyca, brązowy ryż, kasze jaglana i jęczmienna, migdały, orzechy włoskie i ziemne, płatki owsiane,
- źródła selenu: kukurydza, ryby, herbata, orzechy.
Oczywiście dieta na poprawę wzroku nie kończy się na witaminach i minerałach! Równie ważne są inne składniki, w tym antocyjany – barwniki roślinne rozpuszczalne w wodzie o działaniu antyoksydacyjnym, wzmacniającym naczynia krwionośne oka i pobudzającym wytwarzanie rodopsyny. Znajdziesz je w owocach i warzywach mających kolor czerwony, fioletowy bądź niebieski, np. truskawkach i wiśniach, fioletowych winogronach i bakłażanie, borówkach i jagodach.
Kolejny bardzo istotny element diety na poprawę wzroku stanowią kwasy omega-3 i kwasy omega-6, czyli zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Przysługują się dbaniu o wzrok w warunkach sprzyjającym powstawaniu zespołu suchego oka. Co jeść na poprawę wzroku z kwasami omega-3 i omega-6? Przede wszystkim tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, nasiona (siemię lniane, chia, sezam), pestki (dyni, słonecznika), awokado.
Aby dieta na poprawę wzroku przyniosła maksymalne efekty, warto zrezygnować z produktów wysokoprzetworzonych oraz zawierających cukier, zwłaszcza w dużej ilości.
Luteina na poprawę wzroku
W diecie na poprawę wzrokuwarto uwzględnić jeszcze jeden składnik. Jest nim luteina. Na poprawę wzroku działa ona w taki sposób, że chroni oko przed zgubnym działaniem promieni ultrafioletowych. Naturalnie luteina – a także zeaksantyna – występuje w siatkówce oka. Luteina na poprawę wzroku znajduje się w żółtkach jaj, dalej zaś produktach roślinnych: jarmużu, szpinaku, kapuście włoskiej, sałacie, brokułach, papryce, dyni czy marchwi. Natomiast zeaksantynę znajdziesz w owocach i warzywach mających kolory żółty i pomarańczowy (dynia, kukurydza, pomidory) lub zielony (groszek, brokuły, brukselka).
Naturalne preparaty na poprawę wzroku
Suplementy diety podbiły rynek. Wyniki badań i ankiet wykonanych przez różne jednostki wskazują, iż przyjmuje je od prawie 70 do ponad 80 procent Polaków. Wśród zażywanych środków znajdują się suplementy na poprawę wzroku, najczęściej naturalne preparaty na poprawę wzroku w postaci zestawów witamin i minerałów. Czy warto je przyjmować? Jeżeli tak, jaki suplement na poprawę wzroku wybrać?
Należy zacząć od tego, iż suplement na poprawę wzroku – jak wskazuje nazwa – powinien być wyłącznie dodatkiem, nie zaś magicznym środkiem zwalniającym ze stosowania się do zasad zdrowego stylu życia. Ale to nie wszystko! Niestety suplementy na poprawę wzroku i inne suplementy diety przed wprowadzeniem do sprzedaży nie muszą zostać przebadane, a ich skład nie musi zostać potwierdzony. W efekcie suplement na poprawę wzroku może zawierać inne proporcje witamin, minerałów i pozostałych składników aktywnych niż te wskazane w ulotce. Może nawet… nie zawierać ich wcale!
Jeżeli zastanawiasz się, co brać na poprawę wzroku tak, aby naprawdę odnieść korzyści, sięgnij po naturalne produkty spożywcze i skomponuj wartościową dietę na poprawę wzroku. Jeżeli zaś potrzebujesz uzupełnić witaminy lub minerały ze względu na niedobór, zgłoś się do okulisty bądź internisty, by otrzymać receptę na witaminy i minerały w postaci leku. Pamiętaj też, że samodzielne stosowanie suplementów na poprawę wzroku może przyczynić się do hiperwitaminozy, czyli przyjmowania zbyt dużej dawki konkretnej witaminy, co jest szkodliwe dla zdrowia.
Zgłoś się do okulisty w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi i dowiedz się, co brać na poprawę wzroku w przypadku niedoboru mikroskładników. Stosuj wiarygodne i skuteczne leki, nie zaś nieprzebadane i wątpliwe jakościowo suplementy na poprawę wzroku!
Co pić na poprawę wzroku? Zioła na poprawę wzroku i więcej
Wiesz już, co jeść na poprawę wzroku. A co pić na poprawę wzroku? Przede wszystkim czystą wodę, najlepiej bogatą w mikroelementy wodę mineralną, ponieważ nawodnienie organizmu przekłada się na zdrowie oczu. Dalej możesz sięgać po domowe soki i koktajle ze wszystkich owoców i warzyw zawierających minerały i witaminy na poprawę wzroku, które wymieniliśmy w niniejszym artykule.
Jakie zioła na poprawę wzroku możesz dodać do swojej diety? Chociażby napar z cykorii, świetlika łąkowego, rumianku pospolitego, babki lancetowatej, nagietka lekarskiego czy gorzknika kanadyjskiego.
Ćwiczenia na poprawę wzroku
Ćwiczenia na poprawę wzroku to łatwe i niezajmujące dużo czasu czynności, które warto stosować każdego dnia. Pamiętaj o nich zwłaszcza podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem, jednak rób je także o innych porach. Możesz wyrobić sobie nawyk, by wykonywać ćwiczenia na poprawę wzroku zawsze podczas wyprowadzania psa lub parzenia herbaty. Wystarczy kilka minut dziennie, by długofalowo odczuć różnicę!
Zobacz proponowane przez nas ćwiczenia na poprawę wzroku: Ćwiczenie oczu jako profilaktyka zdrowia. Poznaj proste ćwiczenia na oczy.
Jak poprawić wzrok domowymi sposobami? Zdrowy styl życia
Wiesz, co na poprawę wzroku można robić każdego dnia bez wysiłku? Oczywiście prowadzić zdrowy styl życia i stosować się do zaleceń lekarzy. Oto kilka punktów, których warto się trzymać:
- Przestrzeganie zasad higieny oczu: mycie twarzy odpowiednimi środkami, mycie rąk przed dotknięciem oczu, zwłaszcza po powrocie z dworu, zmywanie makijażu oczu przed pójściem spać.
- Dbałość o prawidłowy makijaż: używanie czystych akcesoriów do malowania, korzystanie tylko z kosmetyków o prawidłowej dacie ważności, wykonywanie delikatnego makijażu oczu.
- Zachowywanie bezpieczeństwa podczas rozrywki: siadanie w odpowiedniej odległości od ekranu laptopa czy telewizora.
- Stosowanie odpowiedniego światła: zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku. Korzystanie ze światła naturalnego zamiast sztucznego, o ile tylko to możliwe.
- Wykonywanie regularnych badań okulistycznych: w przypadku osób dorosłych co najmniej raz na dwa lata, a po przekroczeniu 50 roku życia każdego roku.
- Noszenie okularów przeciwsłonecznych: przede wszystkim wiosną i latem, jednak warto o nich pamiętać również zimą, gdy śnieg odbija promienie słoneczne. Przeczytaj: Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Poznaj okulary przeciwsłoneczne z filtrem, polaryzacyjne i fotochromowe!
- Przestrzeganie odpowiedniej ilości snu: w przybliżeniu 8 godzin spokojnego, regenerującego snu.
- Unikanie szkodliwych czynników: zanieczyszczeń, dymu papierosowego, czynników mechanicznych, np. piasku przenoszonego przez silny wiatr.
- Przestrzeganie higieny oczu w pracy: zorganizowanie stanowiska pracy we właściwy sposób, robienie przerw od patrzenia w monitor, nawilżanie oczu.
- Bycie aktywnym fizycznie: chociaż dieta na poprawę wzroku jest ważna, pamiętaj o drugim filarze zdrowego trybu życia – ruchu.
Jak dbać o wzrok w pracy? Zerowe okulary do poprawy wzroku
W niedawno opublikowanym artykule szeroko wyjaśniliśmy, co na poprawę wzroku możesz stosować w pracy biurowej. Opisaliśmy specjalne okulary do poprawy wzroku z zerową korekcją, dzięki którym unikniesz m.in. szkodliwego światła niebieskiego emitowanego przez ekran laptopa czy nawet telefonu.
Zobacz wszystkie poradniki, jak dbać o wzrok w pracy:
- Co to są okulary zerówki i co warto o nich wiedzieć?
- Jakie okulary do komputera? Czy warto stosować okulary komputerowe?
- Jak chronić się przed światłem niebieskim? Poznaj okulary z filtrem światła niebieskiego
- Jak dbać o oczy przy komputerze w pracy?
Jak poprawić wzrok korekcją? Zapisz się na badania i sięgnij po okulary do poprawy wzroku
Czasami domowe sposoby na to, jak poprawić wzrok bez okularów, okazują się nieskuteczne. Zbyt długie zwlekanie z rozpoczęciem dbania o wzrok, a także czynniki niezależne od stylu życia – chociażby geny lub wiek – predysponują do naturalnego pogorszenia wzroku. Dlatego zawsze pierwszym krokiem profilaktyki zdrowia oczu powinny być regularne badania okulistyczne. Tylko specjalista podpowie Ci, jak poprawić ostrość wzroku w Twoim przypadku – domowymi metodami, za pomocą leków (np. przy niedoborze witamin i minerałów), ćwiczeniami na poprawę wzroku lub korekcją. Każdy pacjent jest inny, więc sposoby na to, jak naprawić wzrok, są dobierane indywidualnie.
Co ważne, okulary do poprawy wzroku nie tylko dobierzesz, ale także zakupisz w naszym ośrodku! Z receptą od okulisty lub optometrysty w dowolnej chwili możesz udać się do optyka, który przeprowadzi z Tobą wywiad, sprawdzi wymiary głowy i twarzy, a następnie zaproponuje najlepiej dopasowane akcesoria korekcyjne.
Na koniec pamiętaj, że aby dbać o wzrok, nie wystarczy chodzić na badania okulistyczne tylko wtedy, kiedy coś się dzieje. Badania te są podstawowym elementem profilaktyki zdrowia oczu również dla osób zdrowych, które widzą dobrze.