Wada wzroku a jazda samochodem za dnia i w nocy
Wada wzroku, choć utrudnia prowadzenie pojazdów, nie stanowi podstawy do odmówienia wydania prawa jazdy, o ile wymagana ostrość wzroku w korekcji okularowej jest zachowana. W przypadku poważnej wady wzroku dokument może zostać wydany na krótszy okres, np. 5 lub 10 lat. W tym czasie na kierowcy spoczywa obowiązek zachowania ostrożności na drodze i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego: sobie, innym kierowcom, pieszym. W jaki sposób może ułatwić sobie zadanie? Jak bezpiecznie jeździć samochodem z wadą wzroku, by nie narazić na uszczerbek zdrowia ani siebie, ani innych uczestników ruchu? Przekonaj się!
Wada wzroku a jazda samochodem na co dzień
Większość kierowców prowadzi samochód przede wszystkim za dnia. To wystarczający powód, by w pierwszej kolejności zadbać o akcesorium korekcyjne do noszenia w trakcie dziennej jazdy autem. Czy wystarczą zwykłe okulary, w których chodzi dana osoba? Zasadniczo – tak. Warto natomiast zadbać o jakość tych okularów i – w miarę możliwości – wymienić lub ulepszyć pewne elementy. Chodzi tu przede wszystkim o powłokę antyrefleksyjną szkieł, którą można uzyskać poprzez wymianę szkieł w obecnych okularach. Powłoka antyrefleksyjna eliminuje odblaski i znacznie poprawia kontrast widzenia.
Czy to już wszystko? Niekoniecznie. Podczas wymiany oprawek warto wybrać takie, które zapewniają maksymalne pole widzenia. Dobre okulary do jazdy samochodem będą miały m.in. wąskie zauszniki.
Wada wzroku a prowadzenie auta w słoneczny dzień
Dodatkowy problem w prowadzeniu samochodu z wadą wzroku pojawia się w dni bardzo słoneczne, wymagające noszenia okularów przeciwsłonecznych. I rzeczywiście, warto wozić w schowku auta również taki model. Aby dobrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem z wadą wzroku, należy udać się na konsultację z optykiem. Specjalista zaproponuje ci specjalne przyciemnianymi szkła dostosowane do Twojej wady wzroku (krótko- lub dalekowzroczności), posiadające odpowiednie filtry UV i polaryzację.
Warto wiedzieć, że okulary do prowadzenia samochodu w słonecznych dniach powinny mieć odpowiedni kolor i odcień. Podczas gdy pieszy może nosić szkła bardzo ciemne, kierowca – nie. Ciemne barwy szkieł zniekształcają kolory, zwiększając ryzyko popełnienia błędu przez kierowcę. Jakie zatem sprawdzą się najlepiej? Brązowe, szare lub czarne o zaciemnieniu 70-85%.
Wada wzroku a jazda samochodem w nocy
Z prowadzeniem auta późnym wieczorem, nocą czy nawet zimowym popołudniem zmierzyć się musi każdy kierowca. Choć warunki na drodze zdają się sprzyjać bezpieczeństwu – ruch jest mniejszy, a piesi pozostają w domach – w rzeczywistości brak dobrego oświetlenia bardziej sprzyja pomyłkom i przeoczeniom. Łatwo nie zauważyć kogoś, kto spontanicznie wchodzi na jezdnię bez odblaskowych elementów odzieży, a także biegnącego zwierzęcia.
W odpowiedzi na problem jazdy samochodem nocą – z wadą wzroku, ale nie tylko! – powstały specjalistyczne okulary do jazdy w nocy. Wyróżniają je szkła jasne, w ciepłym kolorze. Mogą być żółte lub pomarańczowe. Rozwiązanie to sprawia, że do oka dociera mniej fal świetlnych pochodzących z ciemnych barw otoczenia, a w efekcie droga jest jaśniejsza. Działanie polega na blokowaniu krótkich fal świetlnych: niebieskich, fioletowych i zielonych, przy równoczesnym przepuszczaniu żółtych, pomarańczowych i czerwonych.
Inne cechy wyróżniające okulary do jazdy w nocy to szkła antyrefleksyjne, zapobiegające oślepianiu kierowcy przez lampy drogowe czy światła samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka, a także oprawki ściśle dopasowane do głowy. Muszą być odpowiednio osadzone na uszach i nosie – nie mogą się przesuwać, spadać. W czasie jazdy nie powinieneś musieć sięgać do twarzy, by je korygować. Pamiętaj też, że jeśli masz wadę wzroku, okulary powinieneś zamówić u optyka, a akcesorium musi być zgodne z rodzajem i stopniem Twojej wady.
Szkła kontaktowe do jazdy samochodem – zamiast okularów
Jeżeli na co dzień nie nosisz okularów lub wygodniej prowadzi Ci się samochód bez tego akcesorium korekcyjnego na twarzy, możesz zdecydować się na szkła kontaktowe. Możesz szkła kontaktowe korekcyjne zestawisć z okularami niemającymi funkcji korekcyjnej, np. przeciwsłonecznymi lub opisanymi wcześniej okularami do jazdy nocą. Wówczas wadę wzroku będą eliminowały właśnie soczewki, natomiast z dodatkowymi przeszkodami – promieniami słonecznymi czy ciemnością – poradzą sobie okulary zakładane tylko na czas jazdy samochodem.
Znasz swoją wadę wzroku i potrzebujesz jedynie nowych okularów lub wymiany któregoś z elementów: szkieł, oprawek? Umów się do optyka w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi i popraw bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu dzięki szybkiej i profesjonalnej realizacji naszych specjalistów. Natomiast jeśli nie jesteś pewien, czy noszone dotychczas okulary nadal odpowiadają Twojej wadzie wzroku, zarejestruj się do okulisty lub optometrysty. Tych ekspertów również znajdziesz w Ośrodku Korekcji Wzroku w Łodzi. Zapraszamy!