Ćwiczenie oczu jako profilaktyka zdrowia. Poznaj proste ćwiczenia na oczy
Łatwe do wykonania, niezajmujące dużo czasu ćwiczenia oczu to doskonała forma profilaktyki zdrowia oczu. Wykonując je codziennie, zadbasz o dobry wzrok na długie lata. Przedstawione w artykule propozycje możesz wykorzystać jako ćwiczenia oczu przy komputerze w pracy, przed lub po czytaniu bądź codziennie wieczorem przed snem, aby wyrobić sobie wartościowy nawyk. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak ćwiczyć wzrok!
Ćwiczenia oczu przy komputerze
Na pewno doskonale wiesz, jaka czynność wymaga regularnego, najlepiej codziennego ćwiczenia wzroku. Praca przy komputerze, którą zajmuje się obecnie ogromna część społeczeństwa, wpływa na oczy i wzrok negatywnie. Nie bez powodu pracownik wykonujący zadania zawodowe na komputerze na każdą godzinę otrzymuje ustawowo pięć minut przerwy dla oczu. Wykorzystaj te przerwy na ćwiczenie wzroku. Oto propozycje:
- Pierwsze ćwiczenie oczu wymaga przenoszenia wzroku z bliższego planu na dalszy i na odwrót. Wstań od komputera i wyjdź na korytarz lub podejdź do okna. Zacznij od skoncentrowania się na przedmiocie, który znajduje się w zasięgu ręki. Następnie na przedmiocie położonym daleko. I znów na bliskim. Powtórz ćwiczenia na oczy parę razy.
- Z drugiego ćwiczenia na wzrok możesz skorzystać, jeśli w danym momencie nie masz możliwości odejścia od komputera. Usiądź prosto na fotelu – bez pochylania się – i przysuń się do biurka. Oprzyj łokcie na blacie. Ułóż dłonie tak, jakbyś miał za chwilę nabrać wody. Zakryj oczy, krzyżując palce na czole. Sprawdź, czy przez palce nie przenika światło – nie powinno. Rozluźnij ciało. W tej ciemności z zamkniętymi oczami wyobrażaj sobie sceny z życia i odtwarzaj je ze szczegółami. Jak minie przerwa i zakończysz ćwiczenie oczu, pomrugaj chwilę intensywnie, by przyzwyczaić się do jasności.
Zobacz też: Jak dbać o oczy przy komputerze w pracy?
Szybkie ćwiczenia relaksacyjne oczu
Nie masz czasu na pięcio- ani dziesięciominutowe ćwiczenia na oczy, ale czujesz dyskomfort, pieczenie bądź uciski szukasz czegoś, co przyniesie Ci ulgę? Wykorzystaj szybkie ćwiczenia na wzrok:
- Łatwe do wykonania ćwiczenia na zmęczone oczy to wykorzystanie wzorku do obrysowywania przedmiotów znajdujących się wokół Ciebie. Wyobraź sobie, że oczy są ołówkiem, a Twoim zadaniem jest obrysowanie całej toczącej się przed Tobą sceny. Wodząc wzrokiem po konturach przedmiotów, delikatnie poruszaj głową. Nos powinien współpracować z oczami, znajdować się z nimi na jednej linii. Obrysowuj przedmioty duże i małe. Szybkie ćwiczenia na poprawienie wzroku zakończ opuszczeniem powiek i odtworzeniem w ciemności zakreślonych kształtów.
- Inne błyskawiczne ćwiczenia na zmęczone oczy polegają na opuszczeniu powiek i przesuwaniu gałek ocznych raz w lewo, raz w prawo. Jeżeli poczujesz napięcie, przytrzymaj oczy w tej pozycji. Ruchy wykonuj wolno i dokładnie.
Higiena oczu – ćwiczenia na poprawienie wzroku
Ćwiczenia oczu, czyli trening oczu, to propozycja dla każdego człowieka niezależnie od wieku. Długie wpatrywanie się w jeden punkt (monitor, telewizor, książkę), korzystanie z klimatyzacji, zapominanie okularów przeciwsłonecznych w pogodne dni – te i inne codzienne drobiazgi przekładają się na suchość i ból oczu, a w dalszej kolejności pogorszenie wzroku. W ramach profilaktyki zdrowia i łagodzenia dolegliwości warto wykonywać codzienne ćwiczenia relaksujące wzrok takie jak:
- Ćwiczenia na dobry wzrok zwane jogą oczu lub jogą wzroku. Usiądź prosto na krześle bądź podłodze i spójrz możliwie jak najdalej. Bez poruszania głową spoglądaj w każdą stronę: w górę, dół, na boki, skos. Staraj się zobaczyć jak najwięcej. Zakończ ćwiczenia na oczy kilkoma okręgami w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie opuść powieki, odpocznij chwilę i podnieś. Pomrugaj.
- Dobre ćwiczenia na zmęczone oczy i jednocześnie ćwiczenia na polepszenie wzroku to trening ogniskowania. Siedząc lub stojąc, wyciągnij przed siebie ręce. Dłonie powinny być zaciśnięte, a kciuki wystawione. Postaraj się skupić wzrok na… obu kciukach naraz! Później przenieś wzrok na lewy kciuk i obrysuj go. Jak skończysz, przenieś wzrok na przedmiot położony daleko. Wykonaj ćwiczenie oczu parę razy.
Jeżeli samodzielne domowe ćwiczenia stymulujące wzrok nie wystarczają, przeczytaj artykuł: Terapia widzenia u ortoptysty. Jak wyglądają ćwiczenia ortoptyczne?
Domowe ćwiczenia relaksujące wzrok
Aby zadbać o oczy swoje i bliskich, zaangażuj w ćwiczenia na poprawienie wzroku wszystkich domowników: partnera, dzieci, być może nawet dziadków. Zaproponuj im wspólne ćwiczenia oczu wykonywane przed snem, podczas siedzenia przy stole lub w trakcie zabawy:
- Jak ćwiczyć wzrok przed snem? Połóż się z partnerem lub dzieckiem w łóżku i włącz lampkę nocną. Poobserwujcie pokój, po czym zgaś lampkę. Powinno być zupełnie ciemno, dlatego przydadzą się szczelne rolety bądź zasłony. Wyobrażajcie sobie pokój, kształty, kontury.
- Jak ćwiczyć oczy z dziećmi? Strojenie zabawnych min to dobra zabawa wywołująca mnóstwo śmiechu. Warto jednak wiedzieć, iż stanowi także świetne ćwiczenie wzroku. Ty i Twoje dziecko naprzemiennie zamykajcie oczy, zaciskając powieki. Następnie przybierajcie różne miny: rozciągajcie usta, marszczcie czoło, nadymajcie policzki. Co tylko przyjdzie Wam do głowy! Aby ćwiczenia na oczy były efektywne, mięśnie twarzy muszą się napinać. Na koniec otwórzcie oczy i zamrugajcie parę razy. Teraz kolej drugiego uczestnika zabawy!
- Jak poprawić wzrok? Ćwiczenia dla seniorów przy wspólnej herbacie czy kawie mogą polegać na wzięciu głębokiego wdechu i zamknięciu oczu, po czym napięciu mięśni twarzy i szyi podobnie jak przy ćwiczeniu z minami. Po mocnym zaciśnięciu szczęk i powiek należy wstrzymać na chwilę powietrze, następnie zaś szybko je wypuścić, równocześnie szeroko otwierając oczy i usta.
Pamiętaj, by wykonywać ćwiczenia poprawiające wzrok codziennie – aż do momentu, w którym wejdą Ci w nawyk i nie będziesz musiał pilnować treningów. Dodatkowo wykonuj ćwiczenia oczu przed czytaniem, w czasie pracy przed komputerem i w innych wyjątkowych sytuacjach, w których czujesz zmęczenie oczu.