Jak chronić oczy jesienią? Poznaj zasady dbania o oczy!
Wraz z końcem lata i początkiem jesieni słońce zaczyna zachodzić zauważalnie szybciej. Robi się wietrznie, a w dużych miastach panuje smog. Wszystko to szkodzi oczom i pogarsza wzrok. Nie jesteś jednak bezradny! Poznaj zasady dbania o oczy jesienią, by wiedzieć, jak należy dbać o oczy podczas spacerowania, odpoczywania w domu czy pracowania w biurze. Zapamiętaj wskazówki i chroń oczy jesienią skutecznie!
Dbanie o oczy jesienią na spacerze
Nadejście jesieni wiąże się ze stałym obniżeniem temperatury, przy czym w okresie przejściowym zdarzają się duże wahania. Dodatkowo szybko robi się ciemno, z uwagi na co do oka wpada mniejsza ilość światła naturalnego niż w lecie, wymuszając na źrenicy rozszerzenie. Zmiana głębi ostrości w połączeniu z wysuszeniem oczu wiatrem powoduje pogorszenie widzenia. Jedni odczuwają pieczenie, szczypanie i suchość. Innym oczy w odruchu obronnym łzawią.
Zasady dbania o oczy jesienią na spacerze obejmują przede wszystkim noszenie właściwej ochrony w postaci okularów bądź soczewek. Jeśli korzystasz ze szkieł korekcyjnych, powinieneś umówić wizytę u okulisty lub optometrysty i upewnić się, że posiadane okulary odpowiadają Twojej wadzie. W przeciwnym wypadku jesienne warunki utrudnią Ci widzenie. Pamiętaj też, że jeśli nosisz szalik lub chustkę, przydadzą Ci się soczewki z hydrofilną powłoką bądź specjalistyczny płyn do tworzenia warstwy zapobiegającej parowaniu. Zobacz naszą ofertę na okulary: Łódź, Próchnika 1. Jeśli zaś chodzi o soczewki kontaktowe, polecamy wersje jednorazowe, zwłaszcza do ochrony przed smogiem. Obejrzyj tanie soczewki: Łódź, Ośrodek Korekcji Wzroku.
Uwaga! Dbanie o oczy jesienią na spacerze to również noszenie okularów przeciwsłonecznych. Chociaż światła jest mniej, wciąż zdarzają się dni bardzo słoneczne, podczas których ochrona jest niezbędna.
Zasady dbania o oczy jesienią w domu
Sposobów na to, jak chronić oczy jesienią w domu, jest dużo. To właśnie nad swoim mieszkaniem masz największą kontrolę i tutaj możesz zadbać o najlepsze warunki dla oczu. Urządzeniami sprzyjającymi kondycji wzroku są m.in. nawilżacz powietrza i oczyszczacz powietrza. Niebagatelne znaczenie mają także zwykłe lampy. Nie powinieneś siedzieć w ciemności, zwłaszcza gdy czytasz czy rozwiązujesz krzyżówki. Zapalaj światło już w momencie, w którym za oknem zaczyna się ściemniać.
W domu na pewno relaksujesz się przed komputerem bądź telewizorem, dlatego powinieneś zadbać o odpowiednie ustawienie tego stanowiska – wysokość, odległość i nachylenie ekranu, wysokość i odległość siedziska. Miej pod ręką krople do oczu, by wspomagać cenny narząd wzroku w chwilach przesuszenia.
Jak należy dbać o oczy jesienią w pracy?
Jeżeli wykonujesz pracę przy komputerze, pamiętaj o zasadach dbania o oczy, o których wspomnieliśmy wyżej, czyli odpowiednim ustawieniu ekranu i siedziska. W biurach często spotyka się klimatyzację, która jesienią włączana jest celem ogrzania pracowników. Niestety klimatyzatory wysuszają powietrze i oczy. Tym ważniejsze staje się posiadanie w torebce lub plecaku kropli do oczu. Poza tym pamiętaj o prawie pracownika do pięciu minut przerwy na każdą godzinę wykonywania zadań przed komputerem. Rób wtedy ćwiczenia ruchowe oczami, mrugaj częściej niż normalnie i patrz w dal, np. przez okno.
Przeczytaj w osobnym artykule, jak należy dbać o oczy w pracy: Jak dbać o oczy przy komputerze w pracy?
Chroń oczy jesienią każdego dnia!
Okulary przeciwsłoneczne chroniące oczy jesienią na spacerze, optymalne warunki w domu i pracy czy posiadanie pod ręką kropli nawilżających to nie wszystko. Bardzo ważne, podstawowe wręcz są zasady dbania o oczy na co dzień. Pierwszą zasadą jest dieta dla oczu, czyli odżywianie się w sposób, który wspiera zdrowie narządu wzroku. Dbanie o oczy jesienią za pomocą sposobu żywienia obejmuje jedzenie sezonowych warzyw i owoców, kakao (w formie gorącego napoju lub tabliczki gorzkiej czekolady), siemienia lnianego, produktów bogatych w kwasy omega-3, witaminy A, C i E, luteinę, zeaksantynę.
Chroń oczy jesienią poprzez profilaktykę zdrowia ogółem. Dobra odporność to mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego, które odbijają się także na oczach, np. powodując ciągłe łzawienie, szczypanie, ból. Postaraj się ograniczyć korzystanie ze smartfona i innych urządzeń elektronicznych z ekranem – nie ma sensu fatygować oczu i tak obciążonych małą ilością światła dziennego.
Jeżeli cierpisz na alergię na pyłki, nie wychodź z domu bez okularów ochronnych. Zakładaj je również podczas jesiennych prac w ogródku, których jest sporo – w końcu trzeba przygotować rośliny na nadejście zimy. W ten sposób ustrzeżesz się zarówno przez drobnoustrojami, jak i przed odpryskami z suchych roślin.
Wiesz już, jak chronić oczy jesienią. Sprawdź zatem, jak dbać o oczy zimą!